VAT: kiedy zdarzenia gospodarcze można uznać za sporadyczne

W przepisach krajowych pojęcie sporadyczności w VAT związane jest z elementem czasu, z częstotliwością.

Publikacja: 24.08.2017 07:55

VAT: kiedy zdarzenia gospodarcze można uznać za sporadyczne

Foto: 123 RF

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 27 czerwca 2017 r., (III SA/Gl 512/17).

Stan faktyczny

Spółka zajmuje się głównie handlem wyrobami budowlanymi, zaopatrzeniem składów budowlanych, obsługą firm wykonawczych oraz inwestycjami budowlanymi. Jest czynnym podatnikiem VAT. Zakres jej działalności nie obejmuje usług finansowych (udzielania finansowania). Podatniczka wskazała jednak, że udzieliła pożyczki oprocentowanej z własnych środków obrotowych spółce należącej do tej samej grupy kapitałowej. Nie wyklucza też, że będzie udzielała ich także w przyszłości, również firmom spoza grupy kapitałowej. Jej zamiarem nie jest jednak prowadzenie regularnej działalności finansowej. Działalność w zakresie udzielania pożyczek traktuje jako działalność poboczną i sporadyczną.

Spółka zapytała czy udzielenie pożyczki, w sytuacji gdy nie ma zamiaru prowadzić regularnej działalności finansowej, stanowi czynność dokonaną sporadycznie w rozumieniu art. 90 ust. 6 ustawy o VAT. Chodzi o to, czy będzie zobowiązana do odrębnego ustalania wysokości naliczonego VAT podlegającego odliczeniu, z uwagi na wystąpienie sprzedaży zwolnionej.

Fiskus odpowiedział, że udzielanie pożyczek podmiotom trzecim w związku z zagospodarowaniem wolnych środków pieniężnych za wynagrodzeniem nie może być traktowane jako incydentalne. Otrzymanie odsetek jest bowiem bezpośrednią, stałą i konieczną konsekwencją działalności opodatkowanej. Czynność udzielenia pożyczki podmiotom z grupy kapitałowej, jak i spoza niej, jest działaniem, które generuje przychody u wnioskodawcy. W ocenie urzędników bez znaczenia pozostaje to, że spółka, udzielając pożyczek, będzie angażowała niewielką część swojego majątku. W związku z tym obrót z tytułu udzielania pożyczek, zadaniem fiskusa, powinien być uwzględniony w mianowniku proporcji z art. 90 ust. 3 ustawy o VAT. Świadczone usługi w zakresie udzielania pożyczek nie spełniają wymagań do uznania ich za czynności dokonywane sporadycznie, w związku z tym kwoty należne z tytułu ich udzielenia należy uwzględniać przy wyliczaniu proporcji.

Spółka zaskarżyła interpretację i najpierw wygrała przed WSA w Gliwicach. To korzystne dla niej orzeczenie skasował jednak NSA. Jego zdaniem, w sprawie pominięto fakt udzielenia także dwóch pożyczek pracownikom. W tej sytuacji, jego zdaniem, nie można uznać, że sporna czynność miała charakter jednorazowy. Przy ponownym rozpoznaniu spraw NSA nakazał też rozważyć, czy decyzja o udzieleniu pożyczki była uzasadniona innymi względami niż sam zysk w postaci odsetek.

Rozstrzygnięcie

Drugi wyrok gliwickiego WSA okazał się już niekorzystny dla spółki. Tym razem sąd zgodził się z fiskusem, że udzielanie pożyczek będzie miało charakter uzupełniający względem działalności polegającej głównie na handlu wyrobami budowlanymi.

WSA zauważył, że ustawodawca krajowy użył w art. 90 ust. 6 ustawy o VAT sformułowania „czynności dokonywane sporadycznie", nie definiując tego pojęcia. Dlatego jego wykładni należy dokonać z uwzględnieniem znaczenia, jakie posiada w języku polskim. Czynności wykonywane sporadycznie to te, które występują rzadko, od czasu do czasu, nieregularnie, natomiast sporadyczny to tyle, co występujący rzadko, nieregularnie. WSA uznał, że w przepisach krajowych pojęcie sporadyczności związane jest z elementem czasu, z częstotliwością.

W spornej sprawie, jego zdaniem, działalność finansowa spółki w zakresie udzielania pożyczek stanowi stały element wbudowany w funkcjonowanie podstawowej działalności przedsiębiorstwa podatnika w zakresie handlu materiałami budowlanymi, a transakcja udzielenia pożyczki nie może być uznana za pomocniczą, sporadyczną.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: a.tarka@rp.pl

Zdaniem eksperta

Krzysztof Modzelewski, doradca podatkowy, senior partner w Kancelarii Modzelewski & Partners Tax & Accounting Services

Spór dotyczy oceny, czy zdarzenia gospodarcze opisane przez podatnika można uznać za sporadyczne. Problem w tym, że zwrot „czynności wykonywane sporadycznie" – użyty w art. 90 ust. 6 ustawy o VAT (w brzmieniu obowiązującym do końca 2013 r., które miało zastosowanie w analizowanym przypadku) – jest nieostry. W rezultacie, ocena danego stanu faktycznego może – w zależności od subiektywnego punktu widzenia - prowadzić do odmiennych konkluzji.

Sprawę komplikuje to, że w art. 19(2) VI Dyrektywy użyto zwrotu „transakcje okazjonalne", natomiast w art. 174 ust. 2 lit. c Dyrektywy 112 zastosowano termin „transakcje pomocnicze". Na dodatek w 2014 r. – w celu zapewnienia zgodności z Dyrektywą 112 – w ustawie o VAT, zwrot „czynności wykonywane sporadycznie" zastąpiono terminem „transakcje dotyczące (...) pomocniczych transakcji finansowych".

Według mnie, literalne znaczenie terminów „sporadycznie" oraz „pomocniczo" jest znacząco różne. „Sporadyczny" to – na co zresztą zwrócił uwagę sąd – „występujący rzadko, nieregularnie". Podobny ładunek, co „sporadyczny", ma zwrot „okazjonalny", użyty w VI Dyrektywie. Oznacza on tyle, co „okazyjny, niecodzienny, nadzwyczajny", innymi słowy „incydentalny".

Natomiast termin „pomocniczy" oznacza „stanowiący pomoc dla kogoś lub czegoś". Działalność pomocnicza jest w praktyce wpisana w charakter działalności głównej i bez niej działalność główna jest utrudniona lub wręcz niemożliwa. Wobec tego, działalność pomocnicza nie może być utożsamiana z czynnościami wykonywanymi okazyjnie, incydentalnie lub sporadycznie.

Niestety, WSA w Gliwicach – nie zwracając uwagi na ważkie zmiany w Dyrektywie oraz w ustawie VAT – zastosował istną „żonglerkę" słowami „sporadycznie", „okazjonalnie", „uzupełniająco" oraz „pomocniczo", uznając, że są tożsame, co doprowadziło do błędnego rozstrzygnięcia. ?

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 27 czerwca 2017 r., (III SA/Gl 512/17).

Stan faktyczny

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów