Wypożyczenie samochodu pracownikowi - czy trzeba wystawiać paragon

Firma, która odpłatnie udostępnia swoim pracownikom samochody do prywatnego użytku, nie musi używać kasy fiskalnej.

Publikacja: 22.08.2018 08:00

Wypożyczenie samochodu pracownikowi - czy trzeba wystawiać paragon

Foto: Adobe Stock

Pracodawca nie ma obowiązku ewidencjonowania usług dla pracowników na kasie rejestrującej. Wynika tak z interpretacji podatkowej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Czytaj także: Czy wynajem pracownikowi samochodu daje prawo do pełnego odliczenia VAT

Sprawa dotyczyła spółki, która zamierza świadczyć na rzecz swoich pracowników oddelegowanych do pracy poza miejscem zamieszkania usługi udostępniania samochodów. Firma zamierza pobierać z tego tytułu opłaty. Wynagrodzenie będzie zależało od rodzaju samochodu oraz od liczby przejechanych kilometrów. Usługa będzie opodatkowana VAT według stawki 23 proc.

Po zakończeniu danego miesiąca spółka będzie wystawiała fakturę na rzecz pracownika, obejmującą wszystkie usługi udostępniania samochodów z danego miesiąca kalendarzowego. Terminem płatności określonym na fakturze będzie data do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym została wystawiona faktura.

Spółka zapytała, w którym dniu powinna zarejestrować sprzedaż na kasie fiskalnej. Dyrektor KIS wyjaśnił, że nie ma takiego obowiązku. Przypomniał, że stosownie do art. 111 ust. 1 ustawy o VAT, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Przepis ten określa generalną zasadę, z której wynika, że o obowiązku stosowania ewidencji za pomocą kasy decyduje status nabywcy świadczeń wykonywanych przez podatnika.

Z kolei zgodnie z § 2 ust. 1 rozporządzenia o kasach rejestrujących, zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania, nie dłużej niż do 31 grudnia 2018 r., czynności wymienione w załączniku do rozporządzenia. W poz. 36 wymieniona została m.in. dostawa towarów i świadczenie usług przez podatnika na rzecz jego pracowników. Wyjątkiem są podatnicy, którzy rozpoczęli ewidencjonowanie na kasie przed 1 stycznia 2018 r. Z opisu sprawy wynika jednak, że nie dotyczy to wnioskodawcy.

Spółka – obciążając pracowników opłatami związanymi z użytkowaniem samochodów służbowych do celów prywatnych (jako świadczenie usług) – nie będzie zobowiązana do ewidencjonowania tej czynności przy zastosowaniu kasy rejestrującej – czytamy w interpretacji.

Dyrektor KIS zastrzegł przy tym, że nie jest nieprawidłowe dokumentowanie usług udostępniania samochodów służbowych pracownikom do celów prywatnych przy użyciu kasy rejestrującej. ©?

Numer interpretacji: 0112-KDIL2-2.4012. 194.2018.2.AKR

Pracodawca nie ma obowiązku ewidencjonowania usług dla pracowników na kasie rejestrującej. Wynika tak z interpretacji podatkowej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Czytaj także: Czy wynajem pracownikowi samochodu daje prawo do pełnego odliczenia VAT

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a