fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT: fiskus nie zarobi na stołówkach szkolnych

Adobe Stock
Gmina realizując usługi w zakresie edukacji, wychowania, opieki nad dziećmi w przedszkolach ponad 5 godzinny limit oraz świadczenia wyżywienia w placówkach oświatowych, w tym personelu pedagogicznego nie działa jako podatnik.

Spór w sprawie zaczął się w lutym 2020 r. gdy fiskus wydał interpretację i uznał, że pobieranie przez gminę opłaty z tytułu opieki nad dziećmi ponad 5-godzinny limit oraz wyżywienia w przedszkolu, uczniów w szkole oraz pracowników pedagogicznych, stanowią podstawę opodatkowania świadczenia podlegającego opodatkowaniu VAT.

Samorządowcy nie zgadzali się z taką wykładnią przepisów. W skardze do sądu administracyjnego przekonywali, że w zakresie czynności związanych z edukacją, wykonywanych za pośrednictwem przedszkoli publicznych i szkół, gmina nie działa w charakterze podatnika VAT.

Czytaj także: Stołówka dla nauczycieli z VAT - wyrok WSA

I była to decyzja słuszna, bo Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim uwzględnił jej skargę. Przypomniał, że na podstawie spornego art. 15 ust. 6 ustawy o VAT, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów je obsługujących w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepi...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA