fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

Unijne dotacje instalacji fotowoltaicznych a VAT

AdobeStock
Dofinansowanie, które bezpośrednio, w sposób zindywidualizowany i policzalny wpływa na cenę poszczególnych usług świadczonych przez gminę konkretnym mieszkańcom, podlega opodatkowaniu.

Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę gminy, która spierała się z fiskusem o VAT od pieniędzy pozyskanych na inwestycję w odnawialne źródła energii.

Chodziło o zakup i montaż instalacji solarnych na i w budynkach będących własnością jej mieszkańców. Środki na ten projekt częściowo pochodziły z UE, a częściowo od mieszkańców.

Gmina uważała, że do podstawy opodatkowania VAT powinna wliczyć tylko przewidziane w umowach wynagrodzenie netto otrzymane od mieszkańców.

Innego zadnia był jednak fiskus. Przypomniał, że zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, łącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze, mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika. A dla gminy podstawę opodatkowania będzie stanowiła nie tylko suma wynagrodzenia przewidzianego w umowach z mieszkańcami, ale także otrzymanego dofinansowania.

Gmina zaskarżyła interpretację, ale przegrała. WSA zgodził się, że w jej przypadku dofinansowanie bezpośrednio, w sposób zindywidualizowany i policzalny wpływa na cenę poszczególnych usług świadczonych przez nią konkretnym mieszkańcom. A takie dofinansowanie wlicza się do podstawy opodatkowania VAT. Wyrok jest nieprawomocny.

Sygnatura akt: I SA/Lu 28/20

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA