fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

Reforma stawek VAT od listopada tego roku

Adobe Stock
Nie tylko soki owocowe, ale też mleko sojowe i migdałowe będzie korzystało z preferencyjnej stawki 5 proc.

W piątkowym głosowaniu posłowie zaakceptowali poprawki Senatu do ustawy porządkującej stawki VAT na różne towary i usługi. Uściślono terminy wejścia w życie ustawy i przyjęto poprawkę wprowadzającą stawkę VAT na tzw. mleka roślinne produkowane na bazie soi, orzechów, zbóż lub nasion.

Senacka poprawka (o którą wcześniej w Sejmie bezskutecznie walczyli posłowie opozycji) została uzasadniona tym, że z 5-proc. stawki korzysta mleko krowie, a wielu konsumentów ma nań alergię. W ten sposób mleko sojowe dołączy do napojów owocowych z wysoką zawartością soku, które też objęto 5-proc. stawką podatku. To właśnie te ostatnie napoje stały się głównym punktem sporu wokół ustawy, co zahamowało prace nad nią na niemal cztery miesiące. Ostatecznie posłowie przychylili się do postulatów sadowników i przedstawicieli przemysłu spożywczego, rezygnując z podwyżki stawki do 23 proc.

Ministerstwo Finansów długo opierało się niskiej stawce na napoje owocowe. Podwyżka miała bowiem zniwelować skutki obniżek VAT na wiele innych towarów (głównie spożywczych, a także m.in. elektronicznych książek i gazet). Dotychczas nie przedstawiono nowej kalkulacji wpływu zmienionych stawek na budżet państwa. W trakcie prac nad projektem Krajowa Unia Producentów Soków szacowała, że podwyżka VAT na napoje owocowe wyjmie z kieszeni konsumentów 400 mln zł rocznie.

Inną ważną zmianą stawek będzie rozszerzenie preferencji dla prasy drukowanej, także na jej wersje elektroniczne. Gazety, dzienniki i czasopisma drukowane, na dyskach, taśmach i innych nośnikach, jak również w formie elektronicznej (e-prasa) zostaną objęte jedną ośmioprocentową stawką VAT. Nie będzie to dotyczyło czasopism regionalnych i lokalnych w formach innych niż elektroniczna, dla których będzie właściwa stawka 5 proc.

Jednak dla wielu innych podatników najistotniejszą zmianą może się okazać wprowadzenie wiążącej informacji stawkowej (WIS). To nowa forma interpretacji przepisów podatkowych, gwarantująca, że dany towar będzie jednolicie klasyfikowany przez władze skarbowe, a to z kolei ma wyeliminować liczne dziś spory podatników z władzami skarbowymi. O takie spory było dotychczas nietrudno, bo stawki na podobne towary były zróżnicowane. Na przykład pieczywo i ciastka dziś podlegają – zależnie od rodzaju – stawkom 23, 8 i 5 proc. (po zmianie ma to być jednolita pięcioprocentowa stawka).

Podobne instytucje wiążących informacji istnieją już w odniesieniu do cła i akcyzy. Opłata od wniosku o wydanie WIS ma kosztować 40 zł. Od strony prawnej WIS będzie decyzją wydawaną przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Będzie dotyczyła opodatkowania VAT dostawy, importu, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów albo świadczenia usług.

Zmiany w ustawie mają wejść w życie 1 listopada 2019 r. WIS mają zyskać moc wiążącą dopiero od 1 kwietnia 2020 r., ale będzie można o ich wydanie wnioskować już od listopada br.

Wejście w życie zmian zbiegnie się w czasie z wprowadzeniem przepisów o tzw. podzielonej płatności w niektórych branżach, w tym w handlu stalą, elektroniką i częściami samochodowymi, a także w usługach budowlanych.

Etap legislacyjny: czeka na podpis prezydenta

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA