VDEK: zamiast deklaracji VAT-7 wiele innych skrótów

Nowy system raportowania sprzedaży będzie oznaczał tworzenie złożonych kryptonimów dla różnych transakcji.

Publikacja: 12.08.2019 18:36

VDEK: zamiast deklaracji VAT-7 wiele innych skrótów

Foto: 123RF

Od kwietnia przyszłego roku mają zniknąć deklaracje VAT-7 w dzisiejszej formie. Zastąpi je system oparty na plikach JPK_VAT. Nowy sposób informowania fiskusa o działalności firm został już nieoficjalnie nazwany VDEK.

Szczegóły tego systemu przewidziano w projekcie rozporządzenia ministra finansów dotyczącego zakresu danych podawanych urzędom skarbowym, a także prowadzenia ewidencji. Niestety, projekt pozostawia wiele znaków zapytania w sprawach ważnych dla księgowych czy innych osób, które będę wypełniały i składały nowe deklaracje.

Czytaj też:

Likwidacja deklaracji VAT-7 i zastąpienie ich nowym typem plików JPK_VAT

Skutki zniesienia VAT-7

Ani słowa o korekcie

Projekt przewiduje, tak samo zresztą jak niedawno uchwalone przepisy ustawy o VAT dotyczące VDEK, że nowy system ma obowiązywać od 1 kwietnia 2020 r. Nie przewidziano w nim przepisów przejściowych w kwestii, jak należy dokonywać korekt okresów przeszłych. Dziś jest to korekta deklaracji VAT-7, składanej na takim samym formularzu. Czy zatem korektę np. za marzec 2020 r. składaną np. w maju trzeba będzie sporządzić według dzisiejszego wzoru deklaracji i dzisiejszego wzoru plików JPK_VAT czy według nowego? Projekt nie daje odpowiedzi.

Może się okazać, że podatnik próbujący wysłać korektę z użyciem dzisiejszej VAT-7 dostanie z automatu odpowiedź odmowną. Gdyby próbował to zrobić według nowego systemu, może się spotkać z zarzutem, że narusza przepisy. Tymczasem za każdą pomyłkę w raportowaniu w nowym systemie przewidziano karę administracyjną 500 zł.

Pisaliśmy już na łamach „Rzeczpospolitej" o zupełnie nowej klasyfikacji towarów, którą trzeba będzie wykorzystywać na potrzeby VDEK. Jakby tego było mało, w ewidencji sprzedaży będzie wymagane dodatkowo opisywanie różnych dokumentów dotyczących sprzedaży i zakupu.

Zaszyfrowane transakcje

Na przykład w rejestrze sprzedażowym trzeba będzie podać skrót „RO" na określenie dokumentu zbiorczego wewnętrznego dotyczącego sprzedaży z kas rejestrujących, „WEW" – dokumentu wewnętrznego, a „MK" – faktury wystawionej przez podatnika, który wybrał metodę kasową rozliczeń.

Z kolei w rejestrze zakupów duplikaty faktur powinny mieć oznaczenie „DF", symbol „TX" posłuży za oznaczenie faktury od podatnika rozliczającego się w formie ryczałtu. W obu rejestrach będzie stosowany skrót „MPP" na oznaczenie metody podzielonej płatności dla obrotu towarami wrażliwymi. W sumie przewidziano 13 rodzajów takich literowych oznaczeń.

Nowe obowiązki mogą prowadzić do tego, że niektóre rodzaje sprzedaży trzeba będzie oznaczać złożonymi kryptonimami. Na przykład sprzedaż elektroniki na rzecz podmiotu powiązanego w ramach składu konsygnacyjnego w systemie podzielonej płatności trzeba będzie oznaczyć mniej więcej tak: 06-TP-CS-WNT-MPP. Podobnych długich „szyfrogramów" może być oczywiście znacznie więcej, zależnie od rodzaju towaru.

W uzasadnieniu rozporządzenia zapewniono, że podatnik będzie jedynie wypełniał tzw. check-box, czyli po prostu zaznaczał odpowiednie opcje w elektronicznym formularzu. Gdyby taki system zastosowano do poszczególnych oznaczeń literowych i liczbowych, to „szyfrogramów" może uda się uniknąć, ale podatnicy i tak będą musieli poświęcić nieco czasu na prawidłowe wypełnienie deklaracji.

Nowe reguły zmienią też częstotliwość raportowania u niektórych podatników. Rozliczający się miesięcznie będą składali jeden dokument obejmujący część deklaracyjną i ewidencyjną. Z kolei podatnicy rozliczający się kwartalnie będą składać JPK_VAT także za okresy miesięczne, z tym że za dwa pierwsze miesiące kwartału nie będą wypełniać części dotyczącej deklaracji.

Koszty wdrożenia nowego systemu

A jak sprawę widzi projektodawca? „Nie przewiduje się znaczącego wpływu na funkcjonowanie przedsiębiorców" – czytamy w dołączonej do projektu ocenie skutków regulacji. MF przyznaje tam jednak, że firmy poniosą koszty dostosowania systemów finansowo-księgowych do proponowanych zmian. Zapowiedziano, że resort przygotuje darmowe oprogramowanie dla mniejszych przedsiębiorców jako modernizację aplikacji e-mikrofirma.

Jednak MF przyznaje, że koszty przejścia na VDEK mogą sięgnąć nawet kilkuset tysięcy złotych w przypadku konieczności aktualizacji używanych systemów informatycznych ERP u dużych przedsiębiorców. Jak zapewnia projektodawca, zakres wprowadzonych zmian będzie wymagał od przedsiębiorców znacznie mniejszych nakładów niż wdrożenie JPK_VAT. „W dużej części będą one wykorzystywały rozwiązania funkcjonujące w chwili obecnej" – zapewnia ministerstwo.

Do najbliższego piątku (16 sierpnia) potrwają konsultacje publiczne projektu rozporządzenia, a także struktur informatycznych nowego systemu. To już kolejna wersja propozycji tych przepisów. Pierwsze koncepcje systemu VDEK ujawniono jeszcze w ubiegłym roku.

Etap legilacyjny: konsultacje publiczne

Opinia dla „rzeczpospolitej"

Igor Roman, dyrektor w dziale doradztwa podatkowego Deloitte

Nowy system będzie oznaczał techniczną likwidację dzisiejszych deklaracji VAT-7. NIe oznacza to jednak zmniejszenia obciążeń sprawozdawczych dla podatników. Konieczność dodatkowego oznaczania tzw. grup towarowych czy typów dokumentów to nie tylko duże wyzwanie dla twórców rozwiązań informatycznych, ale także dla osób odpowiedzialnych za rozliczenia VAT. Będą one musiały bowiem cyklicznie analizować prawidłowość nowych oznaczeń dotyczących różnych transakcji biznesowych. W projekcie nie ma przepisów przejściowych co do sposobu korygowania rozliczeń podatku od towarów i usług za okresy sprzed 1 kwietnia 2020 r. Tę kwestię zgłaszano już Ministerstwu Finansów w poprzednich turach konsultacji podatkowych, ale nie usunięto tych wątpliwości. Być może Ministerstwo Finansów wyda kolejne objaśnienia przepisów podatkowych, które rozwiążą tę kwestię.

Od kwietnia przyszłego roku mają zniknąć deklaracje VAT-7 w dzisiejszej formie. Zastąpi je system oparty na plikach JPK_VAT. Nowy sposób informowania fiskusa o działalności firm został już nieoficjalnie nazwany VDEK.

Szczegóły tego systemu przewidziano w projekcie rozporządzenia ministra finansów dotyczącego zakresu danych podawanych urzędom skarbowym, a także prowadzenia ewidencji. Niestety, projekt pozostawia wiele znaków zapytania w sprawach ważnych dla księgowych czy innych osób, które będę wypełniały i składały nowe deklaracje.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów