VAT: Sprzedaż w internecie nie wymaga kasy fiskalnej

Podatnikowi przysługuje prawo do zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej w sytuacji, gdy otrzymuje on zapłatę na własny rachunek bankowy, a z dowodów dokumentujących zapłatę wynika jakiej konkretnie transakcji ona dotyczy.

Publikacja: 08.08.2016 04:00

VAT: Sprzedaż w internecie nie wymaga kasy fiskalnej

Foto: www.sxc.hu

Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Łodzi z 18 kwietnia 2016 r. (1061-IPTPP3.4512.103.2016.1.MWj).

Interpretacja dotyczy podatnika prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą (dalej: podatnik, sprzedawca). Zamierza on rozszerzyć zakres swoich usług o sprzedaż w sieci: szkoleń internetowych, książek elektronicznych, nagrań video w postaci elektronicznej oraz kursów online. Czynności te będą świadczone na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych (dalej także jako: nabywca, konsument).

Przedstawiając aspekty techniczne podatnik wskazał, że w celu złożenia zamówienia, nabywca będzie musiał podać dane osobowe, takie jak imię, nazwisko i adres e-mail. Każdemu zamówieniu będzie nadawany jego indywidualny numer. Wszelkie płatności dokonywane będą przez konsumenta za pośrednictwem jednego lub kilku internetowych systemów płatności za pomocą przelewu z rachunku bankowego. Operator w sposób analogiczny przekaże wpłaconą przez nabywcę kwotę na rachunek sprzedawcy. Podatnik nie przewiduje możliwości płatności gotówką. Za pomocą systemów, sprzedawca będzie mógł uzyskać takie informacje jak: data, numer i opis transakcji, kwota operacji, pobrana prowizja i saldo po operacji.

Podatnik zadał pytanie, czy w zakresie czynności, o które chce rozszerzyć działalność gospodarczą, będzie zwolniony z obowiązku prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Zdaniem podatnika, planowane usługi nie będą musiały być ewidencjonowane na kasie rejestrującej.

Organ uznał stanowisko podatnika za prawidłowe. Wskazał, że świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli świadczący usługę otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła, podlega zwolnieniu z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Komentarz eksperta

Ewa Koślacz, konsultantka w Dziale Prawnopodatkowym PwC

Omawiana interpretacja porusza problem możliwości nieewidencjonowania na kasie rejestrującej sprzedaży szkoleń internetowych, książek elektronicznych, nagrań video w postaci elektronicznej oraz kursów online, które będą świadczone na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i na rzecz rolników ryczałtowych.

Co do zasady, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Tak wskazuje art. 111 ust. 1 ustawy o VAT.

Od tej zasady przewidziano jednak wiele wyjątków. Zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących zostały opisane w § 2 i § 3 rozporządzenia ministra finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących z 4 listopada 2014 r. (DzU z 2014, poz. 1544; dalej: rozporządzenie).

Przepisy te wskazują na dwa rodzaje zwolnień z obowiązku ewidencjonowania obrotu za pomocą kas rejestrujących - zwolnienie dla specyficznych grup podatników (zwolnienie podmiotowe) oraz zwolnienie dla konkretnych czynności (zwolnienie przedmiotowe).

Podatnik ma możliwość skorzystania ze zwolnienia podmiotowego w przypadku nieprzekroczenia rocznego limitu liczonego proporcjonalnie w wysokości 20 000 zł obrotu na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych (zgodnie z § 3 rozporządzenia).

Zwolnienia przedmiotowe zostały natomiast wyszczególnione w załączniku do rozporządzenia. Na potrzeby niniejszego komentarza istotna jest poz. 38 tego załącznika. Zgodnie z nią świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli świadczący usługę otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła, podlega zwolnieniu z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Przedstawione przez podatnika zdarzenie przyszłe spełnia przesłanki wymienione w poz. 38 załącznika do rozporządzenia. Sprzedawca ma zatem prawo skorzystać ze zwolnienia z ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących.

Stanowisko przedstawione przez organ w omawianej interpretacji należy więc uznać za słuszne.

Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Łodzi z 18 kwietnia 2016 r. (1061-IPTPP3.4512.103.2016.1.MWj).

Interpretacja dotyczy podatnika prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą (dalej: podatnik, sprzedawca). Zamierza on rozszerzyć zakres swoich usług o sprzedaż w sieci: szkoleń internetowych, książek elektronicznych, nagrań video w postaci elektronicznej oraz kursów online. Czynności te będą świadczone na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych (dalej także jako: nabywca, konsument).

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe