Odliczenia VAT: jak nie dać się wkręcić w karuzelę podatkową

Sądy i skarbówka uzależniają prawo do odliczenia VAT od działania przedsiębiorcy w dobrej wierze. Na podstawie obiektywnych okoliczności powinno się zatem dać ustalić, że nie mógł on wiedzieć, iż uczestniczy w oszustwie podatkowym.

Aktualizacja: 06.08.2017 15:49 Publikacja: 06.08.2017 11:57

Odliczenia VAT: jak nie dać się wkręcić w karuzelę podatkową

Foto: Fotolia.com

Od lat występujące w Polsce i innych państwach członkowskich Unii Europejskiej nadużycia dotyczące rozliczania VAT stanowią istotny problem rzeczywistości gospodarczej. Co prawda do systemu prawnego wprowadzane są mechanizmy ukierunkowane na ich wykrywanie i zwalczanie, nadal jednak nierzetelne postępowanie podmiotu świadomie i bezpośrednio zaangażowanego w proceder nadużyć VAT może spowodować dalekosiężne konsekwencje podatkowe i karne skarbowe po stronie rzetelnego podatnika VAT, nieświadomie powiązanego gospodarczo z takim podmiotem.

Negatywne konsekwencje

Po pierwsze, negatywne konsekwencje mogą powstać po stronie „zakupowej" rzetelnego przedsiębiorcy, w zakresie prawa do odliczenia VAT naliczonego wynikającego z faktur, z tytułu których VAT nie został przez sprzedawcę odprowadzony do urzędu skarbowego. Z drugiej strony, również przy sprzedaży do zagranicznych kontrahentów, gdy podszywają się oni pod uczciwego podatnika VAT, prawo do zastosowania stawki zero proc. w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, ale i również uznanie w konkretnych przypadkach świadczenia usług za niepodlegające opodatkowaniu VAT w Polsce może zostać zakwestionowane przez organy podatkowe. Wszystkie te przypadki mogą się wiązać dla podatnika nie tylko z dodatkowym obciążeniem w postaci odsetek od zaległości podatkowych, ale i również przewidzianym w ustawie VAT dodatkowym zobowiązaniem podatkowym według stawek 20 proc., 30 proc. lub 100 proc. oraz sankcjami przewidzianymi w kodeksie karnym skarbowym. Podatnicy mogą jednak podjąć liczne czynności prowadzące do zminimalizowania prawdopodobieństwa powstania na tym tle sporów z organami podatkowymi.

Pomocne orzecznictwo TSUE

Europejski Trybunał Sprawiedliwości niejednokrotnie wypowiadał się na temat prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez podmiot uwikłany w proceder nadużyć VAT. Przykładowo, w orzeczeniu C-439/04 z 6 lipca 2006 roku ETS uznał, że „W przypadku gdy dostawa jest realizowana na rzecz podatnika, który nie wiedział i nie mógł wiedzieć o tym, że dana transakcja była wykorzystana do celów oszustwa, które zostało popełnione przez sprzedawcę, art. 17 szóstej dyrektywy 77/388 w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych, zmienionej przez dyrektywę 95/7, należy interpretować w ten sposób, że sprzeciwia się on temu, aby przepis prawa krajowego, zgodnie z którym stwierdzenie nieważności umowy sprzedaży na mocy przepisu prawa cywilnego, który powoduje bezwzględną nieważność umowy jako sprzecznej z zasadami porządku publicznego z powodu sprzecznej z prawem kauzy po stronie sprzedawcy, powodował utratę prawa do odliczenia podatku od wartości dodanej zapłaconego przez tego podatnika. W tym przypadku bez znaczenia jest to, czy nieważność ta wynika z popełnienia oszustwa w podatku od wartości dodanej, czy też powstała ona na skutek innych oszustw.

Natomiast gdy na podstawie obiektywnych okoliczności zostanie ustalone, że dostawa została zrealizowana na rzecz podatnika, który wiedział lub powinien był wiedzieć, że nabywając towar, uczestniczył w transakcji wykorzystanej do popełnienia oszustwa w podatku od wartości dodanej, stwierdzenie niemożności skorzystania z prawa do odliczenia należy do sądu krajowego". Podobne wnioski płyną również z wyroku ETS z 18 grudnia 2014 r. w sprawach połączonych C-131/13, C-163/13 i C-164/13.

Trybunał uzależnia zatem przyznanie prawa do odliczenia VAT od działania podatnika w tzw. dobrej wierze. Podatnikowi powinno zostać więc przyznane prawo do odliczenia VAT, jeżeli na podstawie obiektywnych okoliczności da się ustalić, że podatnik nie mógł wiedzieć, iż nabywając towar uczestniczył w transakcji wykorzystanej do nadużycia VAT.

Wymagane są środki ostrożności

Próby zdefiniowania działania w dobrej wierze podjął się Rzecznik Generalny w opinii dotyczącej spraw połączonych C-131/13, C-163/13 i C-164/13, zgodnie z którą „dobra wiara jest w tym kontekście rozumiana w sposób szeroki, wykraczający poza klasyczne znaczenie tego pojęcia. Wymóg dobrej wiary spełnia bowiem podatnik, który nie tylko nie uczestniczy czynnie w oszustwie, ale również nawet nie wie i nie może wiedzieć, że bierze w nim udział. Jest zatem wymagane, aby podatnik był uczciwy, a także, by w razie potrzeby, podjął środki ostrożności celem upewnienia się w przedmiocie legalności prowadzonych transakcji". Z tego stwierdzenia Rzecznik Generalny wyciągnął wniosek, zgodnie z którym działanie w dobrej wierze jest ściśle związane z dochowaniem przez podatnika należytej staranności. Dochowanie należytej staranności powinno bowiem prowadzić do braku świadomego uczestnictwa w oszustwie i do podjęcia środków koniecznych celem pozyskania informacji dotyczących legalności przeprowadzanej transakcji.

Fiskus zaleca weryfikację kontrahentów

Powyżej przytoczonymi zasadami kierują się również polskie organy podatkowe oraz sądy administracyjne przy analizie prawa do odliczenia VAT z transakcji związanych z oszustwem w VAT (przykładowo interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 14 kwietnia 2017 r., 3063-ILPP1-2.4512. 2.2017.2.AW; interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 11 czerwca 2015 r., IPPP3/4512-218/15-3/JŻ; interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 30 kwietnia 2015 r., IPPP1/4512-336/15-2/MPe; wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 14 marca 2013 r., I FSK 429/12; wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 4 lipca 2013 r., I FSK 1028/12).

Kluczowe dla wszystkich podmiotów uczestniczących w obrocie gospodarczym jest zatem zabezpieczenie deklarowanych przez nich kwot naliczonego VAT oraz obrotów, dla których zastosowali preferencyjne stawki VAT, poprzez podjęcie czynności umożliwiających udowodnienie dochowania należytej staranności i tym samym działania w dobrej wierze przy tych transakcjach. Do takich czynności może należeć nie tylko weryfikacja zarejestrowania przez kontrahenta działalności gospodarczej w odpowiednich rejestrach, weryfikacja zarejestrowania kontrahenta dla celów VAT oraz dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych, ale i również przykładowo:

- gromadzenie dokumentacji dotyczącej zamówienia towarów,

- wymaganie opieczętowania i podpisania faktur przez dostawców,

- gromadzenie dokumentów WZ kontrahentów oraz ich weryfikacja co do zgodności z wystawionymi fakturami VAT,

- przygotowanie i gromadzenie protokołów odbioru towarów,

- gromadzenie dokumentacji fotograficznej odbieranych i wysyłanych towarów.

Ponadto, Ministerstwo Finansów zapowiedziało opublikowanie dokumentu, w którym przedstawi listę dobrych praktyk w zakresie dobrej wiary przy odliczeniu VAT. W świetle nagminnych oszustw w VAT, podatnicy powinni nie tylko na ich podstawie, ale i również katalogu innych czynności uzależnionego od branży, w której działają, ustanowić wewnętrzne procedury kontrolne ukierunkowane na identyfikację ryzyka uwikłania w nadużycia VAT. Takie procedury znacznie przyczynią się do pewności i prawidłowości ich rozliczeń.

Autor jest doradcą podatkowym, partnerem w kancelarii PBC w Poznaniu.

podstawa prawna: art. 88 ust. 3a pkt 1-4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. DzU z 2017 r. poz. 1221 ze zm.)

masz pytanie, wyślij e-mail: tygodnikpodatki@rp.pl

Od lat występujące w Polsce i innych państwach członkowskich Unii Europejskiej nadużycia dotyczące rozliczania VAT stanowią istotny problem rzeczywistości gospodarczej. Co prawda do systemu prawnego wprowadzane są mechanizmy ukierunkowane na ich wykrywanie i zwalczanie, nadal jednak nierzetelne postępowanie podmiotu świadomie i bezpośrednio zaangażowanego w proceder nadużyć VAT może spowodować dalekosiężne konsekwencje podatkowe i karne skarbowe po stronie rzetelnego podatnika VAT, nieświadomie powiązanego gospodarczo z takim podmiotem.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów