fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Faktura do paragonu z kasy fiskalnej

Adobe Stock
Ministerstwo Finansów od kilku lat regularnie wprowadza zmiany do ustawy o podatku od towarów i usług, których celem jest uszczelnienie systemu jego poboru.

Efekty tych poczynań bywają różne – od niezbyt udanego eksperymentu związanego z tzw. „odwrotnym obciążeniem", zastąpionym od 1 listopada 2019 r. „mechanizmem podzielonej płatności" do wprowadzenia obowiązkowego raportowania plików JPK już wkrótce połączonych z deklaracją VAT.

Jedną z takich uszczelniających zmian stanowi, wprowadzony od 1 stycznia 2020 r., zakaz wystawiania faktur do paragonów, jeśli przedsiębiorca nie podał do paragonu swojego NIP.

Cudze paragony

Proceder zbierania nieodebranych paragonów, wystawianych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, przez pracowników – szczególnie stacji benzynowych oraz sklepów budowlanych – i wystawianiu faktur dla zaprzyjaźnionych firm był przedmiotem zainteresowania Ministerstwa Finansów (MF), które 17 maja 2017 r. na stronie internetowej skierowało do podatników ostrzeżenie w tej sprawie. W przypadku gromadzenia paragonów stosowano łącznie dwie zasady opisane w ustawie o poda...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA