Transakcje łańcuchowe: jak rozumieć stwierdzenie, że dany podmiot „wysyła lub transportuje" towar

Zasady przyporządkowania transportu do jednej z dostaw wydają się być klarowne, jednak diabeł tkwi w szczegółach. Nie wiadomo bowiem jak rozumieć stwierdzenie, że dany podmiot „wysyła lub transportuje" towar.

Publikacja: 02.08.2020 16:15

Transakcje łańcuchowe: jak rozumieć stwierdzenie, że dany podmiot „wysyła lub transportuje" towar

Foto: Adobe Stock

Transakcje łańcuchowe często są nieodłącznym elementem współpracy między zagranicznymi kontrahentami. Jednocześnie zazwyczaj stanowią problem dla przedsiębiorstw pod względem podatkowym, gdyż dla prawidłowej oceny podatkowej transakcji konieczne jest ustalenie, która z dostaw w łańcuchu jest tzw. dostawą ruchomą.

Unia Europejska postanowiła ujednolić zasady w obrębie wewnątrzwspólnotowych transakcji łańcuchowych. Zgodnie z dyrektywą Rady (UE) 2018/1910 z 4 grudnia 2018 r. zmieniającą dyrektywę 2006/112/WE w odniesieniu do harmonizacji i uproszczenia niektórych przepisów w systemie podatku od wartości dodanej dotyczących opodatkowania handlu między państwami członkowskimi kraje członkowskie do 1 stycznia 2020 r. powinny implementować jej przepisy. W Polsce zmiany w zakresie transakcji łańcuchowych weszły w życie 1 lipca 2020 r. W nowych przepisach znalazło się pojęcie podmiotu pośredniczącego, a także ogólna zasada związana z przypisywaniem dostawy ruchomej w transakcjach łańcuchowych na terytorium UE.

Pozostało 91% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a