Sprawa dotyczyła prawa do odliczenia VAT. Chodziło o spółkę z siedzibą w Słowacji, której oddział został zarejestrowany w Polsce na potrzeby VAT. Firma uważała, że dokonując głównie niepodlegających opodatkowaniu VAT wewnętrznych czynności na rzecz spółki macierzystej, a także sporadycznie opodatkowanych w państwie członkowskim jego rejestracji (Polska), ma prawo do odliczenia VAT. Dotyczyło to podatku naliczonego w Polsce, który został nałożony na towary i usługi wykorzystywane na potrzeby opodatkowanych czynności wspomnianej spółki, a dokonywanych na Słowacji, gdzie spółka macierzysta ma swoją siedzibę. Ostatecznie Trybunał Sprawiedliwości UE potwierdził to stanowisko (C-393/15).

Uznał, że zasada neutralności VAT nie jest ograniczana wąsko rozumianą zasadą terytorialności. Oznacza to, że VAT należny i naliczony nie musi wystąpić w tym samym państwie członkowskim symetrycznie. Nawet w takiej sytuacji jak w tej sprawie, gdy VAT należny występuje co do zasady w innym państwie członkowskim, zasada neutralności VAT ma pierwszorzędne znaczenie.

Postanowienie TSUE będzie istotne nie tylko dla zagranicznych przedsiębiorców działających w Polsce poprzez swoje oddziały. Ze względu na charakter orzecznictwa TSUE oraz transgraniczny i zharmonizowany charakter VAT postanowienie to będzie ważne generalnie dla przedsiębiorców działających w innych państwach członkowskich przez swoje oddziały. W innych państwach członkowskich ma bowiem takie znaczenie jak w Polsce i tak samo musi być wykonywane.

W obliczu wcześniejszych negatywnych wyroków polskich sądów wydanych w innych sprawach spółki ogromnie istotna jest forma, w której nastąpiło rozstrzygnięcie TSUE. Trybunał wydał postanowienie bez przeprowadzania rozprawy, wskazując, że odpowiedź na pytanie prejudycjalne można wywieść jednoznacznie z orzecznictwa i nie pozostawia ona żadnych uzasadnionych wątpliwości. — oprac. olat

Autorka jest partnerem w dziale doradztwa podatkowego EY, reprezentowała spółkę w opisanej sprawie