Sprzedaż towaru na paletach a rozliczenia VAT

Gdy sprzedawca pobiera od nabywcy kaucję za opakowania zwrotne, kwota ta jest wyłączona z podstawy opodatkowania. W razie niezwrócenia pojemników, musi zrobić korektę.

Publikacja: 28.07.2016 05:30

Sprzedaż towaru na paletach a rozliczenia VAT

Foto: 123RF

Prowadzę hurtownię budowlaną. Sprzedaję towary na paletach, za które pobieram kaucję. Palety nie zawsze są mi zwracane. Jak powinienem dokumentować i rozliczać VAT za niezwrócone palety? – pyta czytelnik.

Zgodnie z art. 29a ust. 6 pkt 2 ustawy o VAT, podstawa opodatkowania obejmuje koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy. Z kolei art. 29a ust. 11 ustawy o VAT stanowi, że do podstawy opodatkowania nie wlicza się wartości opakowania, jeżeli podatnik sprzedał towar w opakowaniu zwrotnym, pobierając kaucję za to opakowanie lub określając taką kaucję w umowie dotyczącej dostawy towaru.

A zatem koszty opakowań, w tym palet, którymi sprzedawcy obciążają nabywców:

1. powiększają podstawę opodatkowania – jeżeli obciążenia nie mają charakteru kaucji,

2. są wyłączone z podstawy opodatkowania – jeżeli obciążenia mają charakter kaucji.

W przedstawionym stanie faktycznym za palety pobierane są kaucje, a więc ma miejsce drugi z tych przypadków.

Kiedy potrzebna jest faktura

Kaucje nie powinny być dokumentowane fakturami. Faktury wystawia się tylko w przypadku niezwrócenia palet w umówionym terminie (> patrz scenariusz 1), a jeżeli termin zwrotu nie został w umowie określony – w terminie 60. dni od dnia wydania palet (> patrz scenariusz 2).

Co istotne, faktury te nie powinny być fakturami dokumentującymi dostawę palet, lecz fakturami korygującymi podwyższającymi podstawę opodatkowania dostaw towarów wydanych na paletach. Jak czytamy w interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 8 października 2014 r. (IPPP2/443-693/14-2/AO): „przepisy dotyczące podstawy opodatkowania wskazują, że w przypadku niezwrócenia przez nabywcę opakowania, podstawę opodatkowania podwyższa się o wartość tego opakowania. Podwyższenie takie powinno być udokumentowane fakturą korygującą (wystawioną do faktury dokumentującej dostawę towaru dostarczanego w danym opakowaniu zwrotnym)".

W przypadku wystawienia takich faktur korygujących powinna zostać proporcjonalnie podwyższona podstawa opodatkowania wszystkich towarów wydanych na niezwróconych paletach lub – co jest jednak rozwiązaniem mniej prawidłowym – wartość palet powinna zostać wykazana w odrębnej (dodawanej fakturą korygującą) pozycji.

Stawka taka jak za wydane produkty

Niezależnie od wybranego sposobu wystawienia faktury korygującej, wartość palet opodatkowana jest zawsze według stawki VAT, którą są opodatkowane wydane na nich towary.

Dotyczy to również sytuacji, gdy towary wydane na paletach opodatkowane są różnymi stawkami VAT. Odpowiednie zastosowanie ma w takich przypadkach interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 25 listopada 2014 r. (ITPP1/443-1026/14/AJ), w której czytamy, że „w przypadku, gdy przedmiotem jednej dostawy są towary opodatkowane różnymi stawkami (gdy na jednej fakturze są wyszczególnione towary opodatkowane różnymi stawkami podatku np. 5 proc., 8 proc. i 23 proc.), wówczas koszty transportu – kuriera, należy przyporządkować proporcjonalnie do podstawy opodatkowania poszczególnych towarów opodatkowanych różnymi stawkami i do kosztów tych zastosować taką samą stawkę jak dla towarów, z którymi są związane. Skoro więc w przedmiotowej sprawie ww. koszty przesyłki nie stanowią samodzielnej usługi, lecz są elementem podstawowej czynności jaką jest sprzedaż towarów, zatem co do zasady nie powinny być wykazywane w odrębnej pozycji faktury dokumentującej sprzedaż towarów. W takiej bowiem sytuacji koszty te należałoby uznać za odrębny przedmiot sprzedaży".

Scenariusz 1. Niezwrócenie palet w umówionym terminie

Pierwszy z dwóch możliwych scenariuszy ma miejsce, jeżeli zawarta z kontrahentem umowa określa termin zwrotu palet. W takich przypadkach:

- podstawę opodatkowania dostaw towarów wydanych na paletach należy podwyższyć o wartość niezwróconych palet w dniu następującym po dniu, w którym umowa przewidywała zwrot palet (zob. art. 29a ust. 12 pkt 1 ustawy o VAT),

- fakturę korygującą podwyższającą podstawę opodatkowania dostaw towarów wydanych na paletach należy wystawić nie później niż 7. dnia od dnia zwrotu palet określonego w umowie (zob. art. 106i ust. 5 pkt 1 ustawy o VAT).

PRZYKŁAD

10 maja 2016 r. podatnik wydał towary na paletach, za które pobrał kaucję. Umowa zawarta z kontrahentem przewidywała zwrot palet w terminie 28 czerwca 2016 r. W terminie tym palety nie zostały zwrócone. W tej sytuacji fakturę korygującą podwyższającą podstawę opodatkowania dostaw towarów wydanych na paletach podatnik powinien wystawić w terminie 5 lipca 2016 r. Fakturę tę podatnik musi uwzględnić w ramach deklaracji VAT-7 za czerwiec 2016 r. (gdyż na skutek niezwrócenia palet w terminie podstawa opodatkowania dostaw towarów wydanych na paletach zwiększyła się 29 czerwca 2016 r.).

Scenariusz 2. Brak terminu zwrotu określonego w umowie

Drugi z możliwych scenariuszy ma miejsce, jeżeli zawarta z kontrahentem umowa nie określa terminu zwrotu palet. Wówczas:

- podstawę opodatkowania dostaw towarów wydanych na paletach należy podwyższyć o wartość niezwróconych palet 60. dnia od dnia wydania palet (zob. art. 29a ust. 12 pkt 1 ustawy o VAT),

- fakturę korygującą podwyższającą podstawę opodatkowania dostaw towarów wydanych na niezwróconych paletach należy wystawić 60. dnia od dnia wydania palet (zob. art. 106i ust. 5 pkt 1 ustawy o VAT).

PRZYKŁAD

10 maja 2016 r. podatnik wydał towary na paletach, za które pobrał kaucję. Termin zwrotu palet nie został określony w umowie zawartej z kontrahentem. Do 9 lipca 2016 r. (tj. do 60. dnia, licząc od dnia wydania palet) palety nie zostały zwrócone. W tej sytuacji fakturę korygującą podwyższającą podstawę opodatkowania dostaw towarów wydanych na paletach podatnik powinien wystawić 9 lipca 2016 r. Fakturę tę podatnik powinien uwzględnić w ramach deklaracji VAT-7 za lipiec 2016 r.

Gdy klient odda po czasie

Może się zdarzyć, że po rozliczeniu niezwrócenia palet palety te zostaną jednak zwrócone. W takim przypadku – jeżeli zwrócone palety zostają przyjęte – powinna być wystawiona faktura korygująca dokumentująca udzielenie obniżki ceny, o której mowa w art. 106j ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. Faktura ta jest podstawą do obniżenia podstawy opodatkowania u sprzedawcy (zob. art. 29a ust. 10 pkt 2 ustawy o VAT), z zastrzeżeniem, że dla jej rozliczenia konieczne jest, co do zasady, uzyskanie od nabywcy potwierdzenia jej otrzymania (zgodnie z art. 29a ust. 13 ustawy o VAT).

PRZYKŁAD

Wróćmy do poprzedniego przykładu i załóżmy, że kontrahent zwróci palety pod koniec sierpnia 2016 r. W takim przypadku podatnik powinien – jeżeli zgodzi się na przyjęcie palet – wystawić fakturę korygującą. Jeżeli taką fakturę korygującą kontrahent otrzyma przed końcem sierpnia 2016 r., to podatnik będzie ją mógł rozliczyć

- w ramach deklaracji VAT-7 za sierpień 2016 r. – jeżeli potwierdzenie jej otrzymania przez kontrahenta uzyska w terminie 26 września 2016 r. (25 września 2016 r. przypada bowiem w niedzielę),

- w ramach deklaracji VAT-7 za miesiąc uzyskania potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez kontrahenta – w przeciwnym razie.

Autor jest doradcą podatkowym

Prowadzę hurtownię budowlaną. Sprzedaję towary na paletach, za które pobieram kaucję. Palety nie zawsze są mi zwracane. Jak powinienem dokumentować i rozliczać VAT za niezwrócone palety? – pyta czytelnik.

Zgodnie z art. 29a ust. 6 pkt 2 ustawy o VAT, podstawa opodatkowania obejmuje koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy. Z kolei art. 29a ust. 11 ustawy o VAT stanowi, że do podstawy opodatkowania nie wlicza się wartości opakowania, jeżeli podatnik sprzedał towar w opakowaniu zwrotnym, pobierając kaucję za to opakowanie lub określając taką kaucję w umowie dotyczącej dostawy towaru.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe