fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

Na wakacjach też odliczamy VAT od paliwa w firmowym aucie

www.sxc.hu
Tankowanie auta używanego częściowo w firmie daje prawo do odliczenia połowy VAT również na urlopie.

Możliwość odliczenia całej kwoty VAT od zakupu i kosztów użytkowania samochodów osobowych jest mocno ograniczona. Fiskus twierdził nawet, że wystarczy teoretyczna możliwość prywatnego użytku, by nawet prowadzenie szczegółowej ewidencji przebiegu auta nie gwarantowało pełnego odliczenia. Dużo prościej jest rozliczyć VAT od aut wykorzystywanych w trybie mieszanym.

W Polsce bez problemu

Do aut wykorzystywanych częściowo w firmie i częściowo prywatnie stosuje się ryczałt i odlicza połowę VAT z faktur zakupu paliwa, części i samego samochodu (rat leasingowych etc.). Przedsiębiorca nie musi się więc martwić, w jakiej proporcji zakupy związane z autem przeznaczył na działanie firmy, a w jakiej na życie prywatne. Zawsze rozliczy połowę.

Wątpliwości mogą się pojawić natomiast wtedy, gdy wiadomo, że przez jakiś czas z auta korzysta wyłącznie prywatnie, bez związku z biznesem – np. gdy robi sobie przerwę od firmy i jedzie na wakacje. Czy odliczy wtedy VAT?

– Moim zdaniem również w takim przypadku powinno przysługiwać prawo od odliczenia połowy VAT z faktur za paliwo – mówi Konrad Piłat, doradca podatkowy z kancelarii KNDP.

Ekspert tłumaczy, że 50-proc. odliczenie zostało wprowadzone po to, by nie zastanawiać się, ile paliwa podatnik VAT spalił prywatnie, a ile służbowo. Dodaje, że nie powinno się tworzyć dysproporcji w ustaleniu prawa do odliczenia.

– Gdy przedsiębiorca przez tydzień jeździ od klienta do klienta po całej Polsce, też odlicza tylko połowę VAT – zauważa Konrad Piłat. Zaznacza, że nie dotyczy to sytuacji nadużycia prawa do odliczenia, np. gdy auto zarejestrowane jest na firmę, a faktycznie służy wyłącznie celom prywatnym.

O odliczeniu VAT w takich przypadkach informuje też w krótkim poradniku o odliczeniu VAT prowadzony przez Ministerstwo Rozwoju portal biznes.gov.pl.

„Jeżeli samochód osobowy wykorzystywany w działalności służy też celom prywatnym, możesz odliczyć 50 proc. naliczonego VAT od wydatków na jego zakup i eksploatację. Wykorzystanie na cele prywatne oznacza, że pojazd służy też np. do dowożenia dzieci do szkoły, w dojazdach na zakupy związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego, do wyjazdu na wakacje" – czytamy w wyjaśnieniach.

Za granicą tylko zwrot

Inaczej jest z tankowaniem za granicą. Ten wydatek będzie obciążony podatkiem według stawki i zasad obowiązujących w kraju sprzedaży i podatnik nie rozliczy VAT. Może natomiast ubiegać się o jego zwrot. Wniosek składa się za pośrednictwem polskiego urzędu skarbowego do zagranicznych organów podatkowych, które prowadzą postępowanie według swoich wewnętrznych przepisów i ustalają, czy przysługuje zwrot.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora, m.maj@rp.pl

Opinia

Michał Borowski, doradca podatkowy w Crido Taxand ekspert BCC

W sprawach dotyczących VAT często bardzo trudno o jednoznaczną, uniwersalną odpowiedź na pytanie, czy można go odliczyć w oderwaniu od indywidualnego przypadku. Gdy auto używane jest w trybie mieszanym, nie ma możliwości precyzyjnego ustalenia kwoty VAT do odliczenia. Podatnicy mogą więc odliczyć ustalone z góry 50 proc., nawet jeśli prywatnie (albo w celach firmowych) używają auta jedynie w minimalnym stopniu. Pamiętajmy jednak, że podstawowym warunkiem odliczenia podatku jest związek zakupu z działalnością opodatkowaną. Dlatego gdy zupełnie wykluczymy ten związek, odliczenie podatku teoretycznie może być kwestionowane.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA