E-booki: szansa na zmianę stawki VAT

Komisja Europejska chce zmienić system VAT, aby nie dyskryminował elektronicznych książek.

Aktualizacja: 27.07.2015 20:45 Publikacja: 27.07.2015 18:49

E-booki: szansa na zmianę stawki VAT

Foto: Fotorzepa/Danuta Matloch

Gdy 7 lipca Trybunał Konstytucyjny zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie e-booków, pojawiła się nadzieja na zniesienie dyskryminacji opodatkowania elektronicznych wydawnictw. Jeśli sędziowie w Luksemburgu utrzymają przepisy dyrektywy o VAT, może je zmienić sama Komisja Europejska.

Za rok projekt

Jak poinformowało „Rzeczpospolitą" biuro prasowe KE, sprawa opodatkowania wydawnictw elektronicznych będzie wzięta pod uwagę w projekcie nowego systemu VAT. Komisja ma przedstawić jego zarys w przyszłym roku. Komisja zaznacza, że VAT powinien być „technologicznie neutralny". W podobnym tonie wypowiadali się w ostatnich latach unijni komisarze odpowiedzialni za podatki. Dotychczas jednak nie przedstawili konkretnego projektu zmiany dyrektywy, który zniósłby dyskryminację wydawnictw elektronicznych. Sprawę komplikuje fakt, że w tej kwestii nie ma zgody wśród państw członkowskich.

Dziś dyrektywa 2006/112/WE pozwala krajom UE na stosowanie niskich stawek VAT na książki papierowe albo gdy książka ma formę elektroniczną (audiobooka lub e-booka), ale jest umieszczona na fizycznym nośniku (np. płycie CD) i tak jest sprzedawana.

Jednak e-booki sprzedawane przez internet są traktowane przez europejską dyrektywę, a także polskie przepisy jako „usługa elektroniczna". Taka forma sprzedaży jest szybsza i wygodniejsza niż nabywanie książki na CD. W zasadzie produkt jest taki sam, ale sprzedaż e-booka przez internet podlega podstawowej stawce VAT (w Polsce 23 proc.).

Obalanie przepisów

W historii Trybunału Sprawiedliwości UE zdarzało się już unieważnienie europejskich dyrektyw. Dwa takie wyroki Trybunał wydał wiosną ubiegłego roku. 8 kwietnia 2014 r. TSUE unieważnił dyrektywę 2006/24/WE o zatrzymywaniu danych generowanych lub przetwarzanych w związku ze świadczeniem tych usług łączności elektronicznej. Stało się tak w wyniku wniosków sądów konstytucyjnych Austrii i Irlandii.

Kilka tygodni później, 6 maja 2014 r., Trybunał na wniosek Komisji Europejskiej unieważnił dyrektywę 2011/82/UE służącą zwalczaniu piratów drogowych.

Takie próby nie zawsze kończyły się sukcesem. Nie udało się obalić np. rozporządzenia o odszkodowaniach dla pasażerów linii lotniczych, których nie przyjęto na pokład. Przewoźnikom lotniczym nie udało się też wyrzucić do kosza dyrektywy włączającej ich do systemu obrotu emisjami dwutlenku węgla. Z kolei bawarskim browarom nie powiodła się akcja unieważnienia rozporządzenia 1347/2001, które pozwalało firmom z Włoch na używanie znaków towarowych kojarzących się z niemiecką Bawarią.

Tomasz Michalik - doradca podatkowy partner w kancelarii MDDP

Aby sprawiedliwie opodatkować różne formy tych samych książek, trzeba radykalnie zmienić podejście do rozróżniania towarów i usług, mając na uwadze dynamiczny rozwój technologii. Dziś ta sama książkowa treść może być według dyrektywy o VAT towarem lub usługą, zależnie o tego, czy jest dostarczana na fizycznym nośniku czy bez niego. Dla czytelnika różnica jest nieistotna. Wydaje się, że w przypadku e-booków Komisja powinna rozważyć zmianę definicji książki. Dziś uznaje ona książkę za towar, jeśli ma formę papierową lub jest cyfrowym plikiem na nośniku. Warto rozszerzyć taką definicję na pliki przesyłane bez nośnika, choć byłby to wyjątek od zasady, że towary to głównie rzeczy.

Gdy 7 lipca Trybunał Konstytucyjny zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie e-booków, pojawiła się nadzieja na zniesienie dyskryminacji opodatkowania elektronicznych wydawnictw. Jeśli sędziowie w Luksemburgu utrzymają przepisy dyrektywy o VAT, może je zmienić sama Komisja Europejska.

Za rok projekt

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona