Sprzedaż niedokończonych obiektów nie korzysta ze zwolnienia z VAT

Sprzedaż niedokończonych obiektów, które mają jedynie wylane ławy oraz ściany fundamentowe żelbetowe z częściowo wykonanymi podejściami przyłączy mediów, nie korzysta ze zwolnienia z VAT.

Publikacja: 26.07.2017 05:00

Sprzedaż niedokończonych obiektów nie korzysta ze zwolnienia z VAT

Foto: 123RF

Spór w sprawie dotyczył zakresu zwolnienia z VAT przy inwestycjach budowlanych. We wniosku o interpretację jedna z państwowych jednostek organizacyjnych wyjaśniła, że gospodaruje mieniem państwowym, m.in. poprzez budowanie domów mieszkalnych. W jej zasobach znajdują się dwie nieruchomości, na których prowadzona była inwestycja polegającą na budowie budynków mieszkalnych wielorodzinnych. Znajdujące się w budynkach lokale mieszkalne miały być przeznaczone na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych sił zbrojnych.

Jednostka nie odliczała VAT, bo inwestycja związana była z działalnością zwolnioną. Zarówno przed rozpoczęciem inwestycji, jak też w jej toku, celem nie była sprzedaż budynków i znajdujących się w nich lokali mieszkalnych. Dopiero po podjęciu decyzji o przerwaniu inwestycji, nieruchomości uznano za zbędne i zdecydowano o ich przeznaczeniu do sprzedaży w drodze ustnego przetargu nieograniczonego.

Do sprzedaży przeznaczono budynek mieszkalny wielorodzinny, wykonany w technologii szkieletu drewnianego z elementów prefabrykowanych, na fundamentach żelbetowych, w stanie surowym zamkniętym, zadaszony, z częściowo wykonanymi przyłączami i instalacjami wewnętrznymi, a także inny obiekt, tj. ławy i ściany fundamentowe żelbetowe z częściowo wykonanymi podejściami przyłączy mediów do budynku.

Wnioskodawczyni nie wiedziała jaką stawką VAT należy opodatkować planowaną dostawę (sprzedaż) nieruchomości. Sama skłaniała się do stanowiska, że w obu przypadkach można mówić o budynku, przy dostawie którego można zastosować zwolnienie z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.

Fiskus odmówił prawa do zwolnienia w odniesieniu do drugiego, niedokończonego obiektu. Wskazał, że przedmiotem dostawy w tym przypadku jest niedokończona inwestycja budowlana, która nie spełnia definicji budynku, ponieważ nie jest zadaszona, a ponadto nie nosi cech budowli. Na potrzeby klasyfikacji prawnopodatkowej obiekt ten należy uznać za teren niezabudowany przeznaczony pod zabudowę. Do przyszłej dostawy tego obiektu nie znajdzie też zastosowania zwolnienie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT, bo jest to teren niezabudowany przeznaczony pod zabudowę. W konsekwencji, dostawa będzie podlegała 23-proc. stawce VAT.

Najpierw rację fiskusowi przyznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Zauważył, że zwolnienie z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT jednoznacznie obejmuje dostawy budynków, budowli lub ich części, a zatem określone kategorie obiektów budowlanych, powstających w procesie budowlanym. Co prawda nie wynika z niego, że przedmiotem zwolnionej dostawy powinien być budynek ukończony i zdatny już do użytku albo część takiego budynku. Jednak w ocenie WSA musi on stanowić obiekt budowlany posiadający cechy budynku albo część obiektu budowlanego posiadającego cechy budynku.

Ostatecznie stanowisko niekorzystne dla skarżącej potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny. Zwrócił uwagę, że ani prawo unijne, ani ustawa o VAT nie definiują pojęć budynków, budowli lub ich części. Wykładni spornego zwolnienia należy dokonywać z uwzględnieniem normy poprzedzającej, czyli art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, w którym generalnie zwolniono z podatku dostawę budynków, budowli lub ich części. Jako wyjątek potraktowano dostawę w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, poszerzony o sytuację, gdy pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż dwa lata.

W konsekwencji NSA uznał, że przedmiotem art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT objęte są jedynie takie budynki, budowle lub ich części, które po wybudowaniu lub ulepszeniu nadają się do oddania do użytkowania. A to wyklucza z zakresu spornego zwolnienia obiekty, które mają jedynie wylane ławy oraz ściany fundamentowe żelbetowe z częściowo wykonanymi podejściami przyłączy mediów.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 18 maja 2017 r. (I FSK 1691/15).

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: a.tarka@rp.pl

Komentarz eksperta

Michał Wojtas, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii EOL

Nie pierwszy to spór podatników z fiskusem, którzy są zaskoczeni innym reżimem podatkowym opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbycia inwestycji w toku – budowy budynku mieszkalnego. W okresie prowadzonej inwestycji, zdaniem fiskusa, zmianie ulega sposób kwalifikacji przedmiotu opodatkowania z budynku o określonym stopniu zaawansowania robót na działkę niezabudowaną budynkiem w sensie prawnym, tj. obiektem na takim etapie zaawansowania prac, który spełnia warunki z ustawy – Prawo budowlane, aby nazwać go budynkiem. Podatnikom patrzącym na ekonomiczną stronę transakcji i gospodarczo na jej przedmiot trudno zgodzić się z prezentowanym przez NSA poglądem, że zbycie nieruchomości w toku prac budowlanych ma być inaczej traktowane w stosunku do zakończonej inwestycji, skoro wiadomo, co jest przedmiotem tych prac. Konieczność przedwczesnego ukończenia inwestycji i jej zbycie oznacza, w świetle komentowanego orzeczenia, opodatkowanie nieruchomości będącej w trakcie zabudowy, lecz jeszcze nie zabudowanej. Konsekwencją przedstawionej w wyroku NSA wykładni prawa jest brak możliwości skorzystania z ważnego dla niektórych podatników zwolnienia, gdy brak jest prawa do odliczenia VAT od wydatków przy prowadzeniu procesu inwestycyjnego.

Ponadto, okazuje się, że sprzedaż nieruchomości podczas procesu inwestycyjnego, gdy nie możemy jeszcze rozpoznać budynku w rozumieniu prawa budowlanego, podlega opodatkowaniu stawką podstawową (23-proc.), w stosunku do stawki obniżonej (8 proc.) właściwej dostawom budynków budownictwa społecznego.

Należy wskazać, że jest to nowa linia orzecznicza NSA, która pojawiła się ostatnio. Wcześniej sądy opierały się na opiniach GUS wywodząc, iż w chwili sprzedaży obiekt budowlany wznoszony na podstawie wydanej decyzji administracyjnej zezwalającej na budowę określonego budynku w określonym miejscu zgodnie z zatwierdzonym projektem budowlanym jest tym obiektem w określonym stopniu zaawansowania robót budowlanych. Nowa linia orzecznicza jest po myśli fiskusa, a zatem mniej korzystna dla podatników.

Spór w sprawie dotyczył zakresu zwolnienia z VAT przy inwestycjach budowlanych. We wniosku o interpretację jedna z państwowych jednostek organizacyjnych wyjaśniła, że gospodaruje mieniem państwowym, m.in. poprzez budowanie domów mieszkalnych. W jej zasobach znajdują się dwie nieruchomości, na których prowadzona była inwestycja polegającą na budowie budynków mieszkalnych wielorodzinnych. Znajdujące się w budynkach lokale mieszkalne miały być przeznaczone na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych sił zbrojnych.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara