fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT: nowe zasady ustalania miejsca dostaw łańcuchowych od 1 lipca 2020 r.

Fotorzepa, Marta Bogacz
Od 1 lipca uproszczono reguły określania gdzie należy rozliczyć VAT, w przypadku gdy te same towary stanowią przedmiot kolejnych dostaw oraz są wysyłane lub transportowane bezpośrednio od pierwszego dostawcy do ostatniego w kolejności nabywcy.

W przypadku gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, uznaje się, że dostawy towarów dokonał każdy z podmiotów biorących udział w tych czynnościach (art. 7 ust. 8 ustawy o VAT). W tym przypadku mamy do czynienia z tzw. dostawami łańcuchowymi. Przepisy dyrektywy VAT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2019 r. nie zawierały regulacji dotyczących transakcji łańcuchowych, a obowiązujące do 30 czerwca br. przepisy krajowe opierały się na dorobku TSWE.

Czytaj także:

VAT: jak ustalić miejsce dostawy dla transakcji łańcuchowej

Dotychczasowe regulacje

Kluczowym przepisem dotyczącym transakcji łańcuchowy jest art. 22 ust. 2 ustawy o VAT.

W brzmieniu obowiązującym do 30 czerwca br. stanowił on, że gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, przy ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA