Ministerstwo Finansów: firmy kateringowe muszą mieć kasy fiskalne i wydawać paragony

Firmy kateringowe muszą mieć kasy fiskalne i nabijać na nie świadczone usługi – uważa Ministerstwo Finansów.

Aktualizacja: 25.07.2018 07:41 Publikacja: 24.07.2018 16:53

Ministerstwo Finansów: firmy kateringowe muszą mieć kasy fiskalne i wydawać paragony

Foto: Adobe Stock

Dietetyczny katering podbija serca, a raczej żołądki Polaków. Firmy oferujące tzw. diety pudełkowe, czyli zbilansowane posiłki o wskazanej wartości kalorycznej, rosną jak grzyby po deszczu – zwłaszcza w większych miastach. Klient wybiera dietę, czas oraz miejsce dostawy, płaci przez internet i codziennie rano pod jego drzwiami lub na biurku w pracy ląduje zestaw gotowych posiłków.

Czytaj także: Koszty podatkowe: catering dla pracowników nie jest wydatkiem na reprezentację

Menu, ale nie paragon

Z informacji osób korzystających z takich ofert wynika, że do większości przesyłek nie są dołączane ani paragony, ani faktury. Potwierdzają to zwłaszcza osoby, które testowały kilka różnych firm kateringowych. Tylko nieliczni dostawcy do menu dodają też paragon.

Tymczasem Ministerstwo Finansów uważa, że to błąd. Z odpowiedzi resortu wynika, że do świadczenia usług przygotowywania żywności dla odbiorców zewnętrznych (katering) nie ma zastosowania zwolnienie z obowiązku kas fiskalnych. W konsekwencji do torby z jedzeniem prócz menu, jednorazowych sztućców i serwetki powinien być dołączony paragon.

A co na to eksperci?

– Niestety, sytuacja z tzw. dietą pudełkową po raz kolejny pokazuje, że realne życie wyprzedza to, co chcielibyśmy uregulować my sami albo prawodawca. Pojawia się bowiem wątpliwość, czy dieta pudełkowa to rzeczywiście katering – uważa Tomasz Ciszewski, doradca podatkowy, partner w BT&A Group.

Zwraca uwagę, że w kilka chwil można znaleźć stronę internetową, poprzez którą każdy może zamówić gotowe zestawy posiłków.

– A to oznacza, że zastanowienia wymaga, czy przypadkiem nie powinniśmy zastosować zwolnienia od stosowania kasy fiskalnej wynikającego z pkt 38 załącznika do rozporządzenia – czyli dla dostawy towarów dokonywanej w systemie wysyłkowym – tłumaczy Ciszewski.

Na ten przepis o zwolnieniu z obowiązku stosowania kas fiskalnych wskazuje też Dawid Milczarek, partner w kancelarii LTCA.

W jego ocenie dostarczanie gotowych posiłków do domu klienta w ramach tzw. diety pudełkowej to najczęściej nie usługa kateringowa, tylko dostawa towarów gastronomicznych, która nie jest wyłączona ze zwolnienia przedmiotowego od obowiązku stosowania kasy fiskalnej.

Na zwolnienie dla dostawy towarów w systemie wysyłkowym, o którym mówią eksperci, zwracaliśmy uwagę MF. Jego odpowiedź nie pozostawia jednak złudzeń, że dla resortu dieta pudełkowa to usługa kateringowa, a nie dostawa towaru.

Ale nawet gdyby uznać, że fiskus nie ma racji i źle interpretuje przepisy, to jest haczyk, który może przekreślić prawo do zwolnienia przy dostawie towarów, czyli diet pudełkowych.

Dostawcy gotowych posiłków rozumianych jako towary mogą korzystać ze zwolnienia, jeżeli dostarczają gotowe posiłki w systemie wysyłkowym, a zapłatę otrzymują w całości za pośrednictwem poczty, banku lub SKOK i ją odpowiednio dokumentują. Wtedy nie muszą stosować kasy fiskalnej.

– Zwolnienie to jest jednak oparte na wymogu dostarczania posiłków za pośrednictwem poczty – co raczej nie ma miejsca – lub przesyłek kurierskich. Wyklucza więc dowożenie posiłków przy użyciu własnych środków transportu – przypomina Milczarek.

Własny dowóz bez przywileju

Inaczej mówiąc, jeśli firma kateringowa sama dowozi zamówione jedzenie, to nawet przy korzystnej dla nich interpretacji przepisów straci przywilej stosowania zwolnienia z kasy dla dostawy towarów.

Co jeśli urzędnicy skarbówki ruszą na kontrole firm kateringowych? Co grozi za brak kasy fiskalnej?

– Niewydanie paragonu może się spotkać przede wszystkim z karą w postaci grzywny w wysokości do 180 stawek dziennych. Może to być kara bardzo dotkliwa finansowo ze względu na metody liczenia stawki dziennej: od jednej trzydziestej części minimalnego wynagrodzenia nawet do jej czterystukrotności – wyjaśnia Mirosław Siwiński, radca prawny, doradca podatkowy, dyrektor departamentu podatków Kancelarii prof. W. Modzelewskiego.

Fiskus może też ustalić tzw. sankcję, czyli dodatkowe 30-proc. zobowiązanie podatkowe – dodaje ekspert. ©?

MF wyjaśnia

O obowiązkach firm kateringowych

W ocenie resortu finansów zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących reguluje rozporządzenie ministra rozwoju i finansów z 20 grudnia 2017 r. Stosownie do § 4 ust. 1 pkt 2 lit. i rozporządzenia zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 (czynności wymienione w załączniku do rozporządzenia) i § 3 (zwolnienie podmiotowe z uwagi na kwotę obrotu), nie stosuje się do świadczenia usług przygotowywania żywności dla odbiorców zewnętrznych (katering). W związku z tym firmy świadczące usługi przygotowywania żywności dla odbiorców zewnętrznych (katering) nie są zwolnione z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących i muszą drukować paragon fiskalny lub fakturę z każdej sprzedaży oraz wydawać wydrukowany dokument nabywcy.

Dietetyczny katering podbija serca, a raczej żołądki Polaków. Firmy oferujące tzw. diety pudełkowe, czyli zbilansowane posiłki o wskazanej wartości kalorycznej, rosną jak grzyby po deszczu – zwłaszcza w większych miastach. Klient wybiera dietę, czas oraz miejsce dostawy, płaci przez internet i codziennie rano pod jego drzwiami lub na biurku w pracy ląduje zestaw gotowych posiłków.

Czytaj także: Koszty podatkowe: catering dla pracowników nie jest wydatkiem na reprezentację

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego