W ujęciu bilansowym, nabycie (sprzedaż) towarów, wyrażone w walutach obcych ujmuje się w księgach rachunkowych na dzień przeprowadzenia tych transakcji (tj. wystawienia faktury), po kursie średnim ogłoszonym dla danej waluty przez NBP z dnia poprzedzającego ten dzień. Z kolei, przepływ środków pieniężnych na rachunku bankowym z tytułu zapłaty za dostawę towarów wymaga wyceny po kursie:

- rzeczywiście zastosowanym (w sytuacji wpływu/wypływu środków w ramach złotówkowego rachunku bankowego),

- średnim NBP z dnia poprzedzającego wpływ/wypływ środków w ramach rachunku walutowego (art. 30 ust. 2 ustawy o rachunkowości).

Przychody i koszty w PIT i CIT

Na potrzeby podatku dochodowego, przychody w walutach obcych przelicza się na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego, poprzedzającego dzień uzyskania przychodu (tj. dzień wydania rzeczy, nie później niż dzień wystawienia faktury lub uregulowania należności). Z kolei, koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według średniego kursu ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego, poprzedzającego dzień poniesienia kosztu, czyli dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano), na podstawie otrzymanej faktury (art. 11a ust. 1 i 2 ustawy o PIT; art. 15 ust. 1 ustawy o CIT).

Decyduje data obowiązku podatkowego

W VAT, kwoty określonych w walucie obcej stosowane do określenia podstawy opodatkowania, przelicza się według średniego kursu danej waluty obcej, ogłoszonego przez NBP (względnie ostatniego kursu wymiany, opublikowanego przez EBC) na ostatni dzień roboczy, poprzedzający datę powstania obowiązku podatkowego. W przypadku wystawienia faktury w walucie obcej przed powstaniem obowiązku podatkowego, przeliczenia na złote dokonuje się według średniego kursu danej waluty obcej, ogłoszonego przez NBP (względnie ostatniego kursu wymiany, opublikowanego przez EBC) na ostatni dzień roboczy, poprzedzający datę wystawienia faktury. Przy imporcie towarów przeliczenie na złote następuje zgodnie z przepisami celnymi, tj. według bieżących kursów średnich walut obcych, ogłaszanych przez NBP (art. 31a ust. 1–3 ustawy o VAT).