Czy prawo do odliczenia VAT znika wraz ze zutylizowanym towarem

- Spółka zniszczyła przeterminowane towary handlowe. Firma nie zawiniła temu, że produkty utraciły wartość użytkową. Mimo obniżania cen i stosowania innych zabiegów promocyjnych nie znaleźli się zainteresowani ich zakupem. Przy nabyciu tych towarów spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Publikacja: 15.07.2015 05:00

Czy prawo do odliczenia VAT znika wraz ze zutylizowanym towarem

Foto: 123RF

Czy w związku z tym spółka:

- musi skorygować in minus odliczony (w całości) przy nabyciu zutylizowanych towarów podatek naliczony,

- ma obowiązek wykazać podatek należny tak jak przy nieodpłatnej dostawie towarów?

Podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w takim zakresie, w jakim zakupione towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Ogólnie rzecz ujmując, nabycie towarów handlowych przeznaczonych do odsprzedaży daje podatnikowi VAT czynnemu prawo do odliczenia całości podatku naliczonego od tych zakupów.

W praktyce zdarza się, że firma może nie sprzedać towarów handlowych przed upływem terminu ich przydatności do spożycia (użycia). Z przyczyn niezależnych od podatnika tracą swą przydatność do dalszego wykorzystania gospodarczego. To niejako efekt uboczny prowadzonej działalności.

Przepisy ustawy o VAT nie nakładają obowiązku korekty podatku naliczonego w przypadku utraty wartości handlowej towarów.

Korekta odliczonego VAT dotyczy przede wszystkim podatku rozliczanego strukturą zakupów. Z pytania wynika jednak, że spółka nie stosuje tego rozwiązania. Nie dochodzi także do zmiany przeznaczenia towaru – ze służącego wyłącznie czynnościom opodatkowanym na służący czynnościom zwolnionym (lub niepodlegającym VAT). Zatem art. 91 ust. 7 ustawy o VAT również nie znajdzie zastosowania w sytuacji opisanej przez czytelnika.

Podatnik, który niszczy towary handlowe, ponieważ utraciły one wartość handlową, nie traci prawa do odliczenia VAT uwzględnionego przy ich nabyciu. Nie musi korygować VAT odliczonego przy zakupie tych towarów.

Organy podatkowe podkreślają, że nie trzeba korygować podatku naliczonego tylko w sytuacji, gdy podatnik nie przyczynił się/nie zawinił (np. wskutek niegospodarności) przeterminowaniu towaru (zob. interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 29 lutego 2012 r., IBPP1/443-1757/11/ES; interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi z 7 września 2012 r., IPTPP2/443-482/12-5/AW).

Zniszczenia towarów w świetle ustawy o VAT nie należy rozpatrywać w kategorii transakcji podlegającej opodatkowaniu tym podatkiem – wówczas bowiem nie dochodzi do żadnej transakcji (interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 26 listopada 2013 r., IPPP2/443-1047/13-2/DG).

Wśród czynności podlegających VAT jest nieodpłatne przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2) wszelkie inne darowizny

– jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych (art. 7 ust. 2 ustawy o VAT).

Zniszczenie towarów handlowych, które z przyczyn niezależnych od podatnika zostały wycofane ze sprzedaży (przeterminowane), nie może być utożsamiane z przekazaniem lub zużyciem towarów na cele osobiste podatnika lub osób wskazanych w art. 7 ust. 2 ustawy o VAT czy przekazaniem towarów bez wynagrodzenia. Nie podlega zatem opodatkowaniu. Nie ma przy tym znaczenia, czy podatnik niszczy te towary we własnym zakresie, czy przekaże je do zniszczenia wyspecjalizowanej firmie (zob. interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 29 lutego 2012 r., IBPP1/443-1757/11/ES; interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi z 7 września 2012 r., IPTPP2/443-482/12-5/AW).

Jak wyjaśniła Izba Skarbowa w Łodzi w interpretacji z 7 września 2012 r. (IPTPP2/443-482/12-4/AW), „(...) w związku z zaistniałą sytuacją utylizacji towarów przeterminowanych, które utraciły swoją ważność z przyczyn niezależnych od wnioskodawcy i w efekcie końcowym towar ten nie został wykorzystany do działalności opodatkowanej, wnioskodawca nie jest zobowiązany do naliczenia podatku należnego od przekazanych do utylizacji towarów i odprowadzenia go do urzędu skarbowego, jak również nie traci prawa do odliczenia podatku naliczonego. Tym samym zainteresowany nie jest zobowiązany do dokonania korekty uprzednio odliczonego podatku naliczonego".

—Marcin Szymankiewicz, doradca podatkowy

WNIOSEK

Spółka, która zniszczyła przeterminowane towary handlowe, ale dołożyła należytej staranności, aby nie doszło do utraty ich wartości użytkowej, nie musi korygować VAT odliczonego przy ich nabyciu i nie musi wykazywać podatku należnego od ich zniszczenia.

Czy w związku z tym spółka:

- musi skorygować in minus odliczony (w całości) przy nabyciu zutylizowanych towarów podatek naliczony,

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego