fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

Split payment: uduszą firmy, uszczelniając VAT

Adobe Stock
Rząd chce szybko wprowadzić system podzielonej płatności dla branż, w których zdarzały się wyłudzenia. Eksperci ostrzegają: nie da się w tym tempie przygotować oprogramowania księgowego.

Już od 1 września firmy handlujące elektroniką, stalą, częściami samochodowymi będą musiały przejść na system tzw. podzielonej płatności VAT (ang. split payment). Tak przynajmniej zakłada projekt ustawy, którym Sejm ma się zająć na posiedzeniu rozpoczynającym się w najbliższą środę. Cel: redukcja szarej strefy, zwłaszcza w branży motoryzacyjnej.

Eksperci zgodnie twierdzą: to rozwiązanie potrzebne, ale rewolucyjne, i nie należy go wprowadzać w pośpiechu. Oznacza bowiem spore zmiany w fakturowaniu i zamrożenie części środków obrotowych. Może się nawet okazać, że faktury w tym systemie w ogóle nie będzie można wystawić.

– Potrzebujemy co najmniej kwartału od ustalenia ostatecznej wersji przepisów, by w odpowiedzialny sposób przygotować rozwiązania informatyczne dla firm stosujących podzieloną płatność – mówi Bogdan Zatorski, ekspert firmy Sage, producenta oprogramowania dla księgowości i sprzedaży.

Przedsiębiorcy postulują, by odłożyć wdrożenie nowego systemu do stycznia przyszłego roku. – System VAT jest już w znacznym stopniu uszczelniony, a więc odsunięcie terminu split payment do 1 stycznia nie wyrządziłoby większych szkód budżetowi – twierdzi Jerzy Martini, doradca podatkowy.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA