VAT: budowa za granicą nie jest opodatkowana w Polsce

Polski podatnik, który wykonuje w innym kraju prace budowlane na terenie ambasady RP, powinien posiadać dokumenty potwierdzające, że wywożone z kraju materiały będą wykorzystywane do tych robót. Wtedy będzie mógł odliczyć VAT.

Publikacja: 11.07.2021 12:31

VAT: budowa za granicą nie jest opodatkowana w Polsce

Foto: Adobe Stock

Aby przeprowadzić analizę skutków w VAT związanych z pracami budowlanymi na terenie polskiej ambasady (czyli prowadzonych poza granicami Polski), należy w pierwszej kolejności ustalić, czy teren ambasady może być uznany za terytorium Polski rozumiane jako eksterytorialny obszar w obrębie obcego państwa, w rzeczywistości należący do Polski.

Zgodnie z obowiązującą doktryną prawa międzynarodowego, obszar obcego państwa przeznaczony przez państwo przyjmujące na teren ambasady państwa wysyłającego (Polski) nie jest eksterytorialny. Oznacza to, że nie jest wydzielony z państwa przyjmującego i przekazany w jakiekolwiek władztwo oparte na przynależności państwowej państwu wysyłającemu. Zgodnie z postanowieniami Konwencji Wiedeńskiej o Stosunkach Dyplomatycznych sporządzonej w Wiedniu dnia 18 kwietnia 1961 r., władze państw przyjmujących przyznają szczególne prawa dla obszaru ambasady oraz dla służby dyplomatycznej (np. immunitet), jednak nadal obszar ten stanowi teren państwa przyjmującego, a nie państwa wysyłającego (Polski).

Pozostało 88% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego