Przekazanie prawa ochronnego do znaku towarowego za udziały w spółce a VAT

Przekazanie prawa ochronnego do znaku towarowego tytułem wynagrodzenia za udziały w spółce podlega opodatkowaniu VAT. Dochodzi bowiem wówczas do przeniesienia prawa do rozporządzania wartością niematerialną i prawną przez spółkę na rzecz udziałowca, a spółka w odniesieniu do tej czynności występuje w charakterze podatnika prowadzącego działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT.

Publikacja: 11.07.2016 02:00

Przekazanie prawa ochronnego do znaku towarowego za udziały w spółce a VAT

Foto: 123RF

Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 26 kwietnia 2016 r. (IBPP1/4512-72/16/AW).

W 2014 r. spółka nabyła udziały własne od swojego udziałowca celem ich dobrowolnego umorzenia. Umorzenie odbyło się z kapitału zakładowego, za zgodą wspólnika. W zamian za udziały nabyte celem umorzenia, spółka zobowiązała się do przekazania na rzecz udziałowca prawa ochronnego na słowny znak towarowy. W tym celu, pomiędzy spółką a udziałowcem zawarto odrębną umowę o charakterze rozporządzającym, w wyniku której własność znaku towarowego została przeniesiona na udziałowca.

We wniosku o wydanie interpretacji spółka zadała pytanie czy przeniesienie znaku towarowego na udziałowca jako zapłaty za nabyte celem umorzenia udziały własne podlega opodatkowaniu VAT jako odpłatne świadczenie usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT.

Zdaniem spółki, nie jest to odpłatne świadczenie usług i nie podlega opodatkowaniu VAT.

Organ podatkowy uznał jednak stanowisko spółki za nieprawidłowe, wskazując, że we wskazanym stanie faktycznym przeniesienie prawa do znaku towarowego na udziałowca jest czynnością odpłatnego świadczenia usług podlegającą opodatkowaniu VAT.

Komentarz eksperta

Adam Doroszuk, konsultant w dziale prawnopodatkowym PwC

Komentowana interpretacja dotyczy istotnego zagadnienia podatkowego – czy przekazanie przez spółkę wspólnikowi wynagrodzenia w formie niepieniężnej (np. w postaci nieruchomości czy praw do wartości niematerialnych i prawnych) w zamian za udziały własne spółki nabyte celem umorzenia, podlega opodatkowaniu VAT jako odpłatna dostawa towaru bądź świadczenie usług.

W komentowanej interpretacji organ podatkowy trafnie wskazał, że samo nabycie udziałów w celu ich umorzenia nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT. Nie jest jednak wykluczone uznanie czynności przekazania w zamian za udziały prawa do znaku towarowego, za wpisującą się w hipotezę art. 8 ustawy o VAT, z tego tylko względu, że odbyło się w ramach instytucji dobrowolnego umorzenia udziałów. Organ podkreślił, że przekazanie przez wspólnika udziałów spółce celem ich umorzenia odbywa się za wynagrodzeniem. W przypadku ustalenia wynagrodzenia niepieniężnego, które w gruncie rzeczy będzie stanowiło świadczenie usług w rozumieniu ustawy o VAT, należy przyjąć, że czynność ta będzie podlegała opodatkowaniu VAT, mimo iż została wykonana jako element szerszej instytucji dobrowolnego umorzenia udziałów.

Kwestia opodatkowania VAT przekazania wspólnikowi w formie niepieniężnej wynagrodzenia za udziały nabyte celem umorzenia była wielokrotnie podnoszona w interpretacjach indywidualnych oraz orzecznictwie sądów administracyjnych. W ostatnich latach powstał dysonans w ocenie tego zagadnienia przez administrację podatkową i sądownictwo, który uwidocznił się także w orzecznictwie NSA. Interpretacje organów podatkowych i wyroki wojewódzkich sądów administracyjnych podzieliły się na dwie grupy: powoływały się na wyrok NSA z 1 września 2011 r. (I FSK 1212/10) albo na wyrok NSA z 10 maja 2012 r. (I FSK 1010/11). Oba orzeczenia prezentują odmienne stanowisko w przedmiotowej sprawie – pierwszy z nich uznaje, że otrzymanie rzeczy za umorzone udziały jest opodatkowane VAT, natomiast drugi mówi, że nabycie udziałów celem umorzenia nie jest czynnością przeprowadzoną w ramach działalności gospodarczej, a tym samym przekazane w zamian wynagrodzenie w formie niepieniężnej nie podlega opodatkowaniu VAT.

Celem ujednolicenia linii orzeczniczej sądów administracyjnych w tym zakresie, NSA podjął 16 listopada 2015 r. uchwałę w poszerzonym składzie siedmiu sędziów, w której uznał, że przekazanie wspólnikowi nieruchomości w zamian za umorzenie udziałów podlega opodatkowaniu VAT (I FPS 6/15). W uchwale NSA wskazał na specyfikę instytucji dobrowolnego umorzenia udziałów przewidzianej w przepisach kodeksu spółek handlowych i podniósł jednocześnie, że wykluczenie z opodatkowania czynności, które faktycznie mają charakter dostawy towarów bądź świadczenia usług na gruncie ustawy o VAT, jedynie ze względu na ich nastąpienie w związku z czynnością przekazania udziałów celem umorzenia, byłoby naruszeniem zasady powszechności opodatkowania VAT wynikającej z Dyrektywy Rady 2006/112/WE. W komentowanej interpretacji organ powołał się na wyrok NSA z 15 grudnia 2015 r. (I FSK 1652/14), który z kolei powołuje się na ww. uchwałę NSA. Analiza wspomnianych orzeczeń wskazuje, że raczej znajdzie ona zastosowanie także w odniesieniu do omawianej interpretacji. Pogląd zaprezentowany przez organ podatkowy na zagadnienie będące przedmiotem interpretacji pokrywa się z argumentacją przyjętą przez NSA we wspominanej uchwale. Mimo że istnieją argumenty uzasadniające przyjęcie odmiennego stanowiska – co znalazło odzwierciedlenie także w orzecznictwie NSA – podejście organów podatkowych w podobnych stanach faktycznych będzie w najbliższej przyszłości analogiczne do zaprezentowanego w interpretacji. Wydaje się, że linia interpretacyjna i orzecznicza w omawianej sprawie ulega ujednoliceniu, do czego przyczynkiem była powołana uchwała NSA.

Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 26 kwietnia 2016 r. (IBPP1/4512-72/16/AW).

W 2014 r. spółka nabyła udziały własne od swojego udziałowca celem ich dobrowolnego umorzenia. Umorzenie odbyło się z kapitału zakładowego, za zgodą wspólnika. W zamian za udziały nabyte celem umorzenia, spółka zobowiązała się do przekazania na rzecz udziałowca prawa ochronnego na słowny znak towarowy. W tym celu, pomiędzy spółką a udziałowcem zawarto odrębną umowę o charakterze rozporządzającym, w wyniku której własność znaku towarowego została przeniesiona na udziałowca.

Pozostało 87% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów