Czy faktura VAT RR może mieć postać elektroniczną

Dokumenty wystawiane dla rolnika ryczałtowego przez nabywcę produktów rolnych muszą zawierać m.in. czytelne podpisy osób uprawnionych do ich wystawienia i otrzymania. Fiskus uważa, że powinny mieć postać papierową.

Publikacja: 06.07.2016 06:00

Czy faktura VAT RR może mieć postać elektroniczną

Foto: 123RF

Spółka jest czynnym podatnikiem VAT. Nabywa m.in. produkty rolne od rolników ryczałtowych. Na udokumentowanie nabycia wystawia faktury VAT RR w formie papierowej. Spółka chce zwrócić się z prośbą do swoich kontrahentów o akceptację przesyłania do nich faktur sprzedaży w formacie pdf drogą mailową. Czy po otrzymaniu tej akceptacji od rolników ryczałtowych spółka będzie mogła wysyłać do nich drogą mailową wystawiane przez siebie faktury VAT RR w formacie pdf? –pyta czytelnik.

Na wstępie należy wyjaśnić, że przez:

? fakturę elektroniczną rozumie się fakturę w formie elektronicznej wystawioną i otrzymaną w dowolnym formacie elektronicznym (zob. art. 2 pkt 32 ustawy o VAT);

? fakturę rozumie się dokument w formie papierowej lub w formie elektronicznej zawierający dane wymagane ustawą i przepisami wydanymi na jej podstawie (art. 2 pkt 31 ustawy o VAT).

Zasady wystawiania faktur VAT RR regulują przepisy działu XII (Procedury szczególne) rozdziału 2 (Szczególne procedury dotyczące rolników ryczałtowych) ustawy o VAT.

Podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego wystawia w dwóch egzemplarzach fakturę dokumentującą nabycie tych produktów. Oryginał faktury jest przekazywany dostawcy (art. 116 ust. 1 ustawy o VAT).

Minimalny zakres danych

Faktura dokumentująca nabycie produktów rolnych powinna być oznaczona jako „Faktura VAT RR" i zawierać co najmniej:

1) imię i nazwisko lub nazwę albo nazwę skróconą dostawcy i nabywcy oraz ich adresy;

2) numer identyfikacji podatkowej lub numer PESEL dostawcy i nabywcy;

3) numer dowodu osobistego dostawcy lub innego dokumentu stwierdzającego jego tożsamość, datę wydania tego dokumentu i nazwę organu, który wydał dokument, jeżeli rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych jest osobą fizyczną;

4) datę nabycia oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury;

5) nazwy nabytych produktów rolnych; 6) jednostkę miary i ilość nabytych produktów rolnych oraz oznaczenie (opis) klasy lub jakości tych produktów;

7) cenę jednostkową nabytego produktu rolnego bez kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku;

8) wartość nabytych produktów rolnych bez kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku;

9) stawkę zryczałtowanego zwrotu podatku;

10) kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku od wartości nabytych produktów rolnych;

11) wartość nabytych produktów rolnych wraz z kwotą zryczałtowanego zwrotu podatku;

12) kwotę należności ogółem wraz z kwotą zryczałtowanego zwrotu podatku, wyrażoną cyfrowo i słownie;

13) czytelne podpisy osób uprawnionych do wystawienia i otrzymania faktury lub podpisy oraz imiona i nazwiska tych osób.

Uwaga! Faktura VAT RR powinna również zawierać oświadczenie dostawcy produktów rolnych w brzmieniu: „Oświadczam, że jestem rolnikiem ryczałtowym zwolnionym od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług" (zob. art. 116 ust. 3 ustawy o VAT).

Co w oświadczeniu

W przypadku umów kontraktacji lub innych umów o podobnym charakterze oświadczenie może być złożone tylko raz w okresie obowiązywania umowy. Oświadczenie to sporządza się jako osobny dokument. Dokument ten powinien zawierać elementy, o których mowa w art. 116 ust. 2 pkt 1–3 ustawy o VAT, oraz datę zawarcia i określenie przedmiotu umowy, datę sporządzenia tego dokumentu i czytelny podpis składającego oświadczenie. Dokument sporządza się w dwóch egzemplarzach. Oryginał jest przekazywany nabywcy (zob. art. 116 ust. 4 ustawy o VAT). W przypadku rezygnacji ze zwolnienia od podatku określonego w art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT składający oświadczenie informuje o tym niezwłocznie nabywcę (zob. art. 116 ust. 2 ustawy o VAT).

Nie ma regulacji

Zasady wystawiana faktur i faktur elektronicznych regulują przepisy działu 11 (Dokumentacja) rozdziału 1 (Faktury) ustawy o VAT. Zgodnie z art. 106n ust. 1 ustawy o VAT, stosowanie faktur elektronicznych wymaga akceptacji odbiorcy faktury.

Przepisy regulujące zasady wystawiania faktur VAT RR nie przewidują możliwości wystawiania elektronicznych faktur VAT RR.

Zatem bezpieczniej jest przyjąć, że faktury VAT RR powinny być wystawiane wyłącznie w formie papierowej. Za taką wykładnią przemawia także fakt, że faktury VAT RR powinny zawierać czytelne podpisy osób uprawnionych do wystawienia i otrzymania faktury lub podpisy oraz imiona i nazwiska tych osób.

Pogląd taki podzieliła Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 29 listopada 2011 r. (ILPP4/443-585/11-7/EWW). Interpretacja ta została wprawdzie wydana na podstawie przepisów obowiązujących w 2011 r., kiedy to zagadnienie faktur elektronicznych było uregulowane w rozporządzeniu ministra finansów z 17 grudnia 2010 r. w sprawie przesyłania faktur w formie elektronicznej, zasad ich przechowywania oraz trybu udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej, lecz z uwagi na fakt, że regulacje dotyczące faktur elektronicznych zostały przeniesione wprost do ustawy o VAT, a zasady wystawiania faktur VAT RR nie uległy zmianie, to zachowuje poniekąd aktualność również w obecnym stanie prawnym.

Autor jest doradcą podatkowym

Komu trzeba wystawić dokument

- Rolnik ryczałtowy oznacza rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych (zob. art. 2 pkt. 19 ustawy o VAT).

- Produkty rolne oznaczają towary wymienione w załączniku nr 2 do ustawy oraz towary wytworzone z nich przez rolnika ryczałtowego z produktów pochodzących z jego własnej działalności rolniczej przy użyciu środków zwykle używanych w gospodarstwie rolnym, leśnym i rybackim (zob. art. 2 pkt. 20 ustawy o VAT).

-Usługi rolnicze oznaczają usługi wymienione w załączniku nr 2 do ustawy o VAT (zob. art. 2 pkt. 21 ustawy o VAT).

- Gospodarstwie rolne oznacza gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym (zob. art. 2 pkt. 16 ustawy o VAT).

Spółka jest czynnym podatnikiem VAT. Nabywa m.in. produkty rolne od rolników ryczałtowych. Na udokumentowanie nabycia wystawia faktury VAT RR w formie papierowej. Spółka chce zwrócić się z prośbą do swoich kontrahentów o akceptację przesyłania do nich faktur sprzedaży w formacie pdf drogą mailową. Czy po otrzymaniu tej akceptacji od rolników ryczałtowych spółka będzie mogła wysyłać do nich drogą mailową wystawiane przez siebie faktury VAT RR w formacie pdf? –pyta czytelnik.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a