fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

Kontrahent wykreślony z rejestru VAT to kłopot

123RF
Rozmowa | Beata Złotek, specjalistka w zakresie VAT, Inventage

Rz: Fiskus coraz chętniej korzysta z przyznanych mu uprawnień i wykreśla firmy z rejestru VAT. Co to oznacza dla wykreślonego podatnika i jego kontrahentów?

Beata Złotek: Wykreślony podatnik traci status podatnika VAT, co oznacza, że faktury, które dalej wystawia, mogą zostać uznane za „puste". Od takich faktur trzeba odprowadzić podatek do zapłaty zgodnie z art. 108 ustawy o VAT. Wykreślony podatnik nie może też odliczać podatku naliczonego – prawo to przysługuje bowiem tylko zarejestrowanym podatnikom VAT. Co istotne, organy podatkowe nie muszą informować podatnika o skreśleniu go z rejestru. Dlatego może dojść do sytuacji, w której przedsiębiorca, nie zdając sobie sprawy ze zmiany swojego statusu w rejestrze, w dalszym ciągu wystawia faktury kontrahentom. A to z kolei stwarza pewne ryzyko przy rozliczaniu podatku przez tych kontrahentów.

Czy ma znaczenie, że w momencie wystawiania faktury podatnik był jeszcze zarejestrowany?

Podatek odliczony z faktury wystawionej przez „nie VAT-owca" jest często kwestionowany przez urzędników, ale nie zawsze słusznie. Możliwe jest odliczenie podatku naliczonego z faktury wystawionej przez kontrahenta wykreślonego z rejestru podatników VAT, nawet jeśli został on wykreślony z rejestru VAT po wykonaniu usługi czy dostawie towarów. Warunek, jaki musi być spełniony, jest taki, że kontrahent ten rzeczywiście istnieje oraz że wskazana w fakturze transakcja faktycznie się zdarzyła. Zgodnie z wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 22 grudnia 2010 r. w sprawie C-438/09 sam fakt braku rejestracji kontrahenta dla potrzeb VAT, w sytuacji, gdy nie ma wątpliwości co do faktycznego wykonania usługi lub dostawy towaru, nie może stanowić podstawy do ograniczenia prawa do odliczenia VAT naliczonego. Wykreślenie jednego podmiotu z rejestru VAT nie może zatem odebrać innym podmiotom możliwości odliczenia.

Czy na podatniku VAT ciąży jakiś oficjalny obowiązek do sprawdzania kontrahentów?

Nie. Warto jednak z tej opcji korzystać. Zmniejszy to ryzyko rozliczeń VAT. Od 2015 roku można to zrobić poprzez usługę kontrolowania statusu VAT na Portalu Podatkowym, uruchomioną przez Ministerstwo Finansów. Podmioty mogą dzięki niej sprawdzić, czy ich kontrahenci są czynnymi podatnikami VAT.

—rozmawiała Aleksandra Tarka

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA