VAT

Szybszy zwrot VAT dla małych firm budowlanych

Fotolia
Skarbówka chce pomóc branży budowlanej. Będzie oddawać podatek w 15 dni.

Minister finansów zalecił urzędom skarbowym szybszy zwrot VAT mikroprzedsiębiorcom działającym w budowlance. To reakcja na problemy związane z obowiązującymi od 1 stycznia nowymi zasadami rozliczania podatku.

– Nowe przepisy zafundowały firmom budowlanym podatkową rewolucję i przyniosły liczne wątpliwości interpretacyjne – mówi Witold Okoński, prezes Stowarzyszenia Wykonawców Dachów Płaskich i Fasad DAFA. – Problemem dla podwykonawców są zwłaszcza zaburzenia płynności finansowej związane z oczekiwaniem na zwrot VAT z faktur zakupowych.

Utrata płynności finansowej

– Od 1 stycznia część robót budowlanych wykonywanych przez podwykonawców objęta jest tzw. odwrotnym obciążeniem. Oznacza to, że podatek wykazuje i odprowadza nabywca usługi – tłumaczy Mariusz Korzeb, doradca podatkowy, ekspert Pracodawców RP. – Podwykonawca nie dostaje więc od nabywcy kwoty VAT, a sam go musi płacić przy zakupie materiałów. Przy długich terminach zwrotu podatku z urzędu małe firmy tracą płynność finansową.

Przypomnijmy, że podstawowy termin zwrotu VAT to 60 dni. Jest też 25 dni, ale z dodatkowymi, trudnymi do spełnienia warunkami. Urzędy skarbowe często wydłużają te terminy, nowe przepisy dały im jeszcze większe możliwości.

Ekspresowo, ale po weryfikacji

Dla mikroprzedsiębiorców (czyli firm, które zatrudniają do dziesięciu osób i mają obroty do 2 mln euro) działających w branży budowlanej ma być wyjątek.

„Zwroty podatku powinny być dokonywane w terminie do 15 dni od wpływu deklaracji" – zalecił wiceminister finansów Marian Banaś w piśmie do urzędów skarbowych. I zobowiązał podległe mu organy do przesyłania informacji o realizacji tych wytycznych.

– Bardzo dobrze, że ministerstwo zareagowało na zgłaszane przez branżę budowlaną problemy – mówi Mariusz Korzeb. – To pozytywny dla przedsiębiorców sygnał, takie działanie powinno się stać regułą. Oczywiście zwroty nie będą automatyczne.

– Powinny zostać poprzedzone czynnościami weryfikacyjnymi – podkreślił wiceminister Banaś.

Z ustawy o VAT wynika, że weryfikacja może się odbywać w ramach czynności sprawdzających, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej lub postępowania podatkowego.

Opinia dla „Rzeczpospolitej"

Paweł Fałkowski, doradca podatkowy, partner w kancelarii FL Tax

Branża budowlana ma duże kłopoty z nowymi przepisami. Mechanizm odwróconego obciążenia powoduje, że podwykonawcy, zwłaszcza ci najmniejsi, tracą płynność finansową nawet po jednej transakcji. Ponoszą bowiem ciężar VAT aż do momentu otrzymania zwrotu z urzędu (a często trwa to dłużej niż ustawowe 60 dni). Szybszy zwrot podatku na pewno im pomoże. Zalecenia przesłane w tej sprawie do urzędów skarbowych to bezprecedensowe wydarzenie. Minister finansów może (a wręcz powinien) podejmować takie działania, nie narusza to w żaden sposób ustawy o VAT ani unijnej dyrektywy. Nie mogę się jednak oprzeć wrażeniu, że rozwiązuje problemy, które sam spowodował.

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL