VAT: firmowe auto daje korzyści nawet bez prowadzenia ewidencji

Przedsiębiorca odliczy 100 proc. wydatków na używanie auta, jeśli nie wykorzystuje go w celach prywatnych i nie jest czynnym podatnikiem VAT.

Publikacja: 01.07.2019 06:30

VAT: firmowe auto daje korzyści nawet bez prowadzenia ewidencji

Foto: Adobe Stock

Przepisy obowiązujące od początku 2019 roku ograniczyły możliwość odliczenia wydatków na używanie firmowego auta. Są jednak przedsiębiorcy, którzy nie muszą przejmować się zmianami. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnił w interpretacji z 10 czerwca 2019 r. (0112-KDIL3-3.4011.138. 2019.2.AA) jakie warunki trzeba spełnić, aby odliczyć koszty uzyskania przychodu bez limitu.

Czytaj także: Jak odliczać VAT od ładowania samochodu elektrycznego

Z pytaniem w tej sprawie wystąpił przedsiębiorca, który od 2017 roku prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług księgowych oraz na prowadzeniu szkoleń zawodowych. Przychody i koszty ewidencjonuje w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, a od roku 2019 jego dochody są opodatkowane podatkiem linowym. Na potrzeby prowadzenia działalności wykorzystuje samochód osobowy o wartości początkowej 16 tys. zł, który jest środkiem trwałym w jego firmie. Do celów prywatnych ma inny samochód, zarejestrowany na jego nazwisko. Wnioskodawca nie jest zgłoszony jako czynny podatnik VAT, więc nie jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Zapytał o rozliczenie kosztów uzyskania przychodów. Chciał potwierdzić, że jeśli nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji dla celów VAT, to może odliczyć 100 proc. wydatków związanych z eksploatacją i użytkowaniem samochodu, np. ubezpieczenie, paliwo, części i naprawy.

Dyrektor KIS potwierdził, że takie rozwiązanie jest prawidłowe. Zaznaczył, że od 1 stycznia 2019 r. nowelizacja ustawy o PIT wprowadziła zmiany dotyczące m.in. zasad ujmowania w kosztach wydatków eksploatacyjnych związanych z samochodem osobowym, wykorzystywanym także dla celów prywatnych.

Co wynika z nowych regulacji

Do art. 23 ust. 1 dodany został pkt 46a, zgodnie z którym: nie uważa się za koszty uzyskania przychodów 25 proc. wydatków poniesionych z tytułu kosztów używania samochodu osobowego na potrzeby prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej, jeżeli samochód osobowy jest wykorzystywany również do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą prowadzoną przez podatnika. To oznacza, że wszelkie wydatki związane z korzystaniem z auta, które służy podatnikowi także do celów prywatnych, można odliczyć w 75 procentach. Podatnik może zaliczać do kosztów 100 proc. takich wydatków pod warunkiem, że wykorzystuje samochód wyłącznie do celów firmowych. Jednak musi wówczas prowadzić ewidencję, która potwierdza, że nie jeździ tym autem np. na działkę czy na wakacje. Takim potwierdzeniem jest ewidencja stosowana dla celów VAT.

Nie ma obowiązku

Zgodnie z art. 23 ust. 5f ustawy o PIT: w przypadku nieprowadzenia przez podatnika ewidencji, o której mowa w art. 86a ust. 4 ustawy o VAT, uznaje się, że samochód osobowy jest wykorzystywany również do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą podatnika. Przepisu tego nie stosuje się, jeżeli podatnik na podstawie ustawy o VAT nie jest obowiązany do prowadzenia takiej ewidencji, z wyjątkiem przypadku, gdy brak tego obowiązku wynika z art. 86a ust. 5 pkt 2 lit. a ustawy o VAT. Przepis ten stanowi, że warunku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu nie stosuje się w przypadku pojazdów samochodowych, w odniesieniu do których podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków z nimi związanych. Z tego wniosek, że podatnik nie musi prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu, jeżeli na podstawie ustawy o VAT nie jest zobowiązany do jej prowadzenia. Chodzi przykładowo o sytuację, w której przedsiębiorca nie jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT.

Jak czytamy w interpretacji: „Skoro wnioskodawca używa samochód osobowy wyłącznie do działalności gospodarczej, a przy tym nie jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT, w związku z czym nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, to może 100 proc. wydatków związanych z używaniem samochodu osobowego zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów".

podstawa prawna: ustawa z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2018 r., poz. 2159)

podstawa prawna: art. 23 ust. 1 pkt 46a i ust. 5f ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 1509 ze zm.)

podstawa prawna: art. 86a ust. 4 i ust. 5 pkt 2 lit. a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 2174 ze zm.)

Przepisy obowiązujące od początku 2019 roku ograniczyły możliwość odliczenia wydatków na używanie firmowego auta. Są jednak przedsiębiorcy, którzy nie muszą przejmować się zmianami. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnił w interpretacji z 10 czerwca 2019 r. (0112-KDIL3-3.4011.138. 2019.2.AA) jakie warunki trzeba spełnić, aby odliczyć koszty uzyskania przychodu bez limitu.

Czytaj także: Jak odliczać VAT od ładowania samochodu elektrycznego

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona