fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

Kasa fiskalna w automacie sposobem na oszustwa

123RF
Monopol nie przyniesie korzyści budżetowi państwa – uważają przedsiębiorcy.

Przyznanie Totalizatorowi Sportowemu wyłącznych praw na prowadzenie salonów gry na automatach będzie złym rozwiązaniem – ocenia rządowe plany Izba Gospodarcza Producentów i Operatorów Urządzeń Rozrywkowych. Resort finansów chce dzięki zmienionej ustawie hazardowej uzyskać 1,5 mld zł wpływów do budżetu.Według wyliczeń Izby, najpierw jednak będzie musiał wydać nawet 5 mld zł na zakup i obsługę automatów do gier.

– Przez pierwsze pięć lat ta ustawa nie da państwu ani grosza – ocenia Stanisław Matuszewski, prezes Izby.

Prawnicy Izby wskazują, że taki monopol może być niezgodny z prawem unijnym. Trybunał Sprawiedliwości UE już nieraz obalał hazardowe monopole, zarzucając im łamanie swobody przedsiębiorczości.

– Monopol może być uzasadniony, jeśli jest adekwatny do osiągnięcia celu, a system regulacji spójny – mówi radca prawny Marcin Górski, przywołując orzeczenia C-243/01 Gambelli i C-42/02 Lindman.

– Nie uciekamy od regulacji, ale niech będzie porządna – postuluje Matuszewski.

Według Izby wzorem mogą być uregulowania niemieckie. Tam w każdym automacie do gry jest umieszczona na stałe kasa fiskalna z trzymiesięczną pamięcią, na bieżąco rejestrująca przychód z wszystkich gier.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA