fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

Sprzedaż kilkunastu działek wydzielonych z prywatnego gruntu w 2 lata bez VAT

123RF
Rolnicy sprzedający działki wydzielone z większej nieruchomości będącej ich własnością od kilkunastu lat nie działali jako profesjonaliści zajmujący się handlem nieruchomościami.

Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Warszawie uchylił we wtorkowych orzeczeniach decyzje organów podatkowych o obowiązku zapłaty VAT od sprzedaży działek wydzielonych z prywatnego gruntu.

Transakcje dotyczyły nieruchomości wydzielonych z działki kupionej w 1989 r. Była przeznaczona na potrzeby czteroosobowej rodziny i prowadzenie działalności rolnej.

Wydzielenia sprzedawanych nieruchomości małżonkowie dokonali dopiero w 2005 r., gdy usamodzielniły się ich dorosłe już dzieci. Jedno z nich, jak tłumaczył w sądzie podatnik, wybudowało już dom na jednej z tych działek, a drugie wkrótce to zrobi. Sami małżonkowie wciąż tam mieszkają.

W 2005 r. działkę właściciele podzielili na blisko 30 mniejszych. Wcześniej większość powierzchni wsi została objęta planem zagospodarowania przestrzennego, który zmienił przeznaczenie dużej części gruntów rolnych na budowlane. Tak było też z działką małżonków.

Sprzedaży kilku działek dokonali dopiero w 2006 r., tj. po 17 latach od zakupu. Kolejnych kilka działek sprzedali w 2007 r. i tego roku dotyczyły wtorkowe sprawy.

Urząd kontroli skarbowej uznał bowiem, że małżonkowie prowadzili działalność handlową polegającą na profesjonalnym obrocie nieruchomościami.

WSA przychylił się jednak do stanowiska podatników, że sprzedaż działek w tym przypadku należy traktować jako zbywanie prywatnego majątku. Sąd zwrócił uwagę na czas posiadania nieruchomości, że traktowali ją jako miejsce, w którym chcieli się osiedlić z rodziną.

Przed kilkoma dniami WSA zajmował się opodatkowaniem transakcji z 2006 r. W tamtym wyroku inny skład sędziowski uznał, że działania podatników były charakterystyczne dla działalności gospodarczej, i oddalił skargi na decyzje fiskusa.

Sygnatura akt: III SA/Wa 689/15 i III SA/Wa 690/15

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA