fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

Odwrócony VAT: Zasadzenie zieleni to nie prace budowlane

123RF
Firma pracująca na budowie przy rekultywacji zniszczonej zieleni nie wykonuje usług budowlanych objętych odwróconym rozliczeniem.

W procesie budowlanym firma zajmująca się przydrożną zielenią nie powinna być traktowana jako podwykonawca do celów rozliczenia VAT, choć jej pracownicy pracują na budowie i mogą używać maszyn budowlanych.

Takie stanowisko podatnika potwierdził w niedawnej interpretacji dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS).

Podatnik, który wystąpił z wnioskiem o wydanie wyjaśnień, opisał, że świadczy usługi związane z utrzymaniem i zagospodarowaniem terenów zielonych.

Bardzo często wykonuje takie usługi na rzecz firm zajmujących się generalnym wykonawstwem obiektów infrastruktury drogowej i budownictwa. Firmy takie, budując np. drogi publiczne, zlecają wykonanie nasadzeń i obsiewów terenów ukształtowanych już w trakcie budowy lub zlecają rekultywację terenów zdegradowanych po wykonanych pracach.

Podatnik stwierdził, że powierzane mu w ten sposób prace są częścią szerszego zadania, które z jednej strony można traktować kompleksowo jako wykonanie obiektu budowlanego, jednak w rzeczywistości zakres zadań wykonywanych przez niego na rzecz klientów obejmuje usługi utrzymania terenów zielonych i nasadzenia. Nie są one robotami budowlanymi.

Firmy powierzające do wykonania te prace traktują je jako funkcjonalną część całego zamierzenia budowlanego i w procesie budowlanym podatnik traktowany jest jak podwykonawca. Konsekwencją przyjęcia takiego założenia byłoby wystawianie faktur z adnotacją, że podatek rozlicza nabywca.

Podatnik uznał jednak, że sam powinien rozliczyć VAT, doliczając do ceny sprzedawanych usług 8 proc. VAT.

Dyrektor KIS zgodził się z tym stanowiskiem. Uzasadnił, że przepisy o odwróconym VAT mają zastosowanie do usług budowlanych świadczonych przez podwykonawcę, gdy obydwie strony transakcji działają jako podatnicy VAT, a usługi mieszczą się w zawartym w ustawie wyliczeniu posługującym się klasyfikacją statystyczną.

Zgodnie z opisem prac przedstawionych przez firmę mieszczą się one w grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) pod opisem „usługi związane z zagospodarowaniem terenów zieleni".

Zakres usług budowlanych objętych rozliczeniem VAT przez ich nabywcę jest opisany w załączniku nr 14 do ustawy. Wymienia on m.in. roboty ogólnobudowlane związane z budową autostrad, dróg i ulic, niemniej usługi o podanym przez podatnika numerze PKWiU znajdują się w ustawie o VAT w innym miejscu, tj. w załączniku wyliczającym usługi objęte 8-proc. stawką podatku.

Dyrektor KIS potwierdził stanowisko firmy. Zastrzegł jednak, że nie jest uprawniony do oceny przepisów statystycznych.

—maj

numer interpretacji: 0111-KDIB3-1.4 012.2.2017.2.IK

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA