Jaka stawka VAT dla organizacji ceremonii pogrzebowych

Do oprawy muzycznej zapewnianej w ramach kompleksowej usługi i przeprowadzania pochówku należy stosować 8-proc. podatek od towarów i usług. Jeśli jest odrębnym, samodzielnym zleceniem, to nie korzysta z preferencji.

Publikacja: 23.06.2016 02:00

Jaka stawka VAT dla organizacji ceremonii pogrzebowych

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodkowski

Zakład pogrzebowy (spółka, która jest podatnikiem VAT czynnym) świadczy usługi związane z pochówkiem. Zakres świadczonych przez spółkę usług obejmuje m.in.:

- kompleksową organizację i przeprowadzanie pogrzebów (sprzedaż trumien, urn, krzyży, pogrzebowych wieńców i wiązanek, kopanie grobów, przewożenie zwłok, przeprowadzanie ceremonii pogrzebowej, transport uczestników pogrzebu, oprawę muzyczną; według posiadanej opinii statystycznej usługa ta mieści się w grupowaniu 96.03.1 PKWiU „Usługi pogrzebowe i pokrewne";

- oprawę muzyczną podczas ceremonii pogrzebowej (sprzedaż usługi dla osób fizycznych, które organizują pogrzeb, jednak bez kompleksowego przeprowadzenia pogrzebu lub na zlecenie innego zakładu pogrzebowego, który organizuje kompleksowy pogrzeb).

Spółka zatrudnia trębacza, czasami zleca oprawę muzyczną muzykowi (np. skrzypek) lub zespołowi muzycznemu (np. trębacz i skrzypek). Według posiadanej opinii statystycznej usługa ta mieści się grupowaniu 90.01.10.0 PKWiU „Usługi artystów wykonawców".

Jaką stawkę VAT zakład pogrzebowy powinien zastosować do zapewniania oprawy muzycznej, gdy jest zapewniana w ramach kompleksowej organizacji i przeprowadzenia pogrzebu, a jaką gdy jest odrębnym samodzielnym zleceniem? – pyta czytelnik.

Czynności kompleksowej organizacji i przeprowadzanie pogrzebów (w tym dostarczanie trumien, urn, krzyży, pogrzebowych wieńców i wiązanek, kopanie grobów, przewożenie zwłok, przeprowadzanie ceremonii pogrzebowej, transport uczestników pogrzebu, oprawa muzyczna) mieszczące się w grupowaniu 96.03 PKWiU z 2008 r. „Usługi pogrzebowe i pokrewne) są opodatkowane obniżoną stawką podatku w wysokości 8 proc.

Stosownie do art. 41 ust. 2 w zw. z art. 146a pkt 2 i poz. 180 załącznika nr 3 do ustawy o VAT stawkę podatku w wysokości 8 proc. stosuje się do usług pogrzebowych i pokrewnych, wraz z dostawą trumien, urn i utensyliów pogrzebowych dostarczanych wraz z trumną lub urną.

Usługi oprawy muzycznej w ramach kompleksowej organizacji i przeprowadzenia pogrzebu objęte są zatem preferencyjną 8-proc. stawką VAT.

Należy samodzielnie sklasyfikować

Podatnik jest zobowiązany do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem wykonywanych czynności. Podatnik sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, m.in. PKWiU. W przypadku zaistniałych trudności zainteresowany podmiot może zwrócić się z wnioskiem do Urzędu Statystycznego w Łodzi, który udziela informacji w zakresie stosowania standardów klasyfikacyjnych.

W podstawowej wysokości

Natomiast usługi oprawy muzycznej podczas pogrzebu wykonywane jako samodzielne zlecenie (nie w ramach kompleksowej organizacji i przeprowadzania pogrzebów) powinny być opodatkowane podstawową 23-proc. stawką VAT. Preferencyjna stawka nie ma tu zastosowania.

Analiza poz. 181–183 załącznika nr 3 do ustawy o VAT (>patrz ramka) wskazuje, że obniżoną do wysokości 8 proc. stawką podatku od towarów i usług objęte zostały m.in. usługi kulturalne i rozrywkowe – wyłącznie w zakresie wstępu na widowiska artystyczne, do obiektów kulturalnych, na dyskoteki, sale taneczne oraz ww. usługi twórców i artystów wykonawców dotyczące przekazania lub udzielenia licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania. Oprawa muzyczna pogrzebu zapewniana przez zakład pogrzebowy nie mieści się w tym katalogu.

Bez zwolnienia

Usługi oprawy muzycznej podczas pogrzebu nie są również objęte zwolnieniem z VAT przewidzianym dla usług kulturalnych. Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt. 33 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku usługi kulturalne świadczone przez:

a) podmioty prawa publicznego lub inne podmioty uznane na podstawie odrębnych przepisów za instytucje o charakterze kulturalnym lub wpisane do rejestru instytucji kultury, prowadzonego przez organizatora będącego podmiotem tworzącym instytucje kultury w rozumieniu przepisów o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, oraz dostawę towarów ściśle z tymi usługami związaną,

b) indywidualnych twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów, w tym za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania utworów.

Przesłanki: podmiotowa i przedmiotowa

Warunkiem zastosowania tego zwolnienia od podatku jest nie tylko spełnienie przesłanki o charakterze przedmiotowym dotyczącej rodzaju świadczonych usług (kulturalnych), ale także przesłanki podmiotowej odnoszącej się do usługodawcy, który musi być jednym z ww. podmiotów.

Zakład pogrzebowy nie może być uznany ani za instytucję o charakterze kulturalnym, ani za indywidualnego twórcę lub artystę wykonawcę. Zatem świadczone przez zakład pogrzebowy usługi w zakresie zapewnienia oprawy muzycznej podczas ceremonii pogrzebowej nie korzystają ze zwolnienia od podatku przewidzianego przez ustawodawcę w art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy o VAT.

Trzeba rozróżnić

Podsumowując, oprawa muzyczna:

- zapewniana w ramach kompleksowej organizacji i przeprowadzanie pogrzebów – opodatkowana jest według 8-proc. stawki VAT,

- która nie jest zapewniana w ra- mach kompleksowej organizacji i przeprowadzanie pogrzebów – opodatkowana jest według 23-proc. stawki VAT.

Zaprezentowane stanowisko podzielają organy podatkowe (por. interpretację Izby Skarbowej w Katowicach z 19 marca 2013 r., IBPP2/443-1261/12/AB).

Przykład

Zakład pogrzebowy zapewnił oprawę muzyczną pogrzebu (grał zatrudniony przez zakład trębacz). Pogrzeb organizowała we własnym zakresie rodzina zmarłego. Do tej usługi zakład pogrzebowy powinien zastosować podstawową 23-proc. stawkę VAT. Gdyby zakład świadczył usługę kompleksowej organizacji i przeprowadzania pogrzebów, której jednym z elementów byłaby oprawa muzyczna, obok np. sprzedaży trumny, krzyża, pogrzebowych wieńców i wiązanek, kopania grobu i przewożenia zwłok, to do takiej usługi można byłoby zastosować 8-proc. VAT.

Autor jest doradcą podatkowym

Tylko usługi wymienione w załączniku do ustawy o VAT

poz. 181: bez względu na symbol PKWiU – Usługi twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania

poz. 182: bez względu na symbol PKWiU – Usługi kulturalne i rozrywkowe – wyłącznie w zakresie wstępu:

1) na widowiska artystyczne, włączając przedstawienia cyrkowe,

2) do obiektów kulturalnych

poz. 183: bez względu na symbol PKWiU – Usługi związane z rozrywką i rekreacją - wyłącznie w zakresie wstępu do wesołych miasteczek, parków rozrywki, na dyskoteki, sale taneczne

Zakład pogrzebowy (spółka, która jest podatnikiem VAT czynnym) świadczy usługi związane z pochówkiem. Zakres świadczonych przez spółkę usług obejmuje m.in.:

- kompleksową organizację i przeprowadzanie pogrzebów (sprzedaż trumien, urn, krzyży, pogrzebowych wieńców i wiązanek, kopanie grobów, przewożenie zwłok, przeprowadzanie ceremonii pogrzebowej, transport uczestników pogrzebu, oprawę muzyczną; według posiadanej opinii statystycznej usługa ta mieści się w grupowaniu 96.03.1 PKWiU „Usługi pogrzebowe i pokrewne";

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona