Zwolnienie z VAT rozszerza orzecznictwo

Przepisy przewidują zwolnienie podatkowe dla usług finansowych, których przedmiotem jest m.in. przeprowadzanie transakcji płatniczych. Na określonych warunkach mogą z niego również korzystać świadczenia pomocnicze do tych usług.

Publikacja: 20.06.2016 06:10

Zwolnienie z VAT rozszerza orzecznictwo

Foto: 123RF

Na podstawie art. 135 ust. 1 lit. d Dyrektywy 2006/112/WE, państwa członkowskie zwalniają transakcje, łącznie z pośrednictwem, dotyczące rachunków depozytowych, rachunków bieżących, płatności, przelewów, długów, czeków i innych zbywalnych instrumentów finansowych, z wyłączeniem windykacji należności.

Przepis ten został implementowany do polskiego porządku prawnego. I tak, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku usługi w zakresie depozytów środków pieniężnych, prowadzenia rachunków pieniężnych, wszelkiego rodzaju transakcji płatniczych, przekazów i transferów pieniężnych, długów, czeków i weksli oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu tych usług.

Implementacja, ale z rozszerzeniem

Polski ustawodawca rozszerzył jednak zakres unijnego zwolnienia na mocy art. 43 ust. 13 ww. ustawy. Stosownie bowiem do tego przepisu, zwolnienie od podatku stosuje się również do świadczenia usługi będącej elementem usługi wymienionej w ust. 1 pkt 40, który sam stanowi odrębną całość i jest właściwy oraz niezbędny do świadczenia usługi zwolnionej zgodnie z ust. 1 pkt 40.

W świetle przytoczonych regulacji, możliwe jest zastosowanie zwolnienia z VAT w odniesieniu do usług polegających na prowadzeniu rachunków pieniężnych i realizacji transakcji płatniczych. Ustawodawca dopuścił również możliwość objęcia zwolnieniem z VAT usług pomocniczych do ww. usług finansowych. Takie świadczenie pomocnicze podlega zwolnieniu jedynie gdy:

1. stanowi element usługi zasadniczej zwolnionej z VAT (tu: usługi w zakresie transakcji płatniczych),

2. jest właściwe i niezbędne do świadczenia ww. usługi zasadniczej.

Wskazówki z wyroków TSUE

Zakres zwolnienia dla ww. usług finansowych, a w szczególności sposób rozumienia drugiego z wymienionych kryteriów został określony szczegółowo w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości UE. Kluczowy w tym zakresie jest wyrok z 5 czerwca 1997 r. (C-2/95). W świetle ww. orzeczenia, zwolnienie z VAT może mieć zastosowanie do takich usług pomocniczych, które mają wyróżniający się charakter. Powinny być także specyficzne dla transakcji finansowych zwolnionych z VAT. Ponadto, świadczenia takie muszą mieć podstawowe znaczenie dla realizacji usług finansowych zwolnionych z VAT. Co również istotne, zwolnieniem z VAT nie mogą zostać objęte takie usługi pomocnicze, które mają jedynie charakter techniczny i nie obejmują aspektów specyficznych dla transakcji finansowych.

Zdaniem NSA

Sądy administracyjne podkreślają jednak, że polski ustawodawca posłużył się nieco innym kryteriami niż TSUE przy określaniu prawa do zastosowania zwolnienia w zakresie świadczeń pomocniczych do usług finansowych. Jak bowiem stwierdził NSA w wyroku z 18 grud- nia 2012 r. (I FSK 339/12): „Czym innym jest bowiem posiadanie przez dany element usługi zwolnionej jej istotnych i specyficznych cech (tak jak chce tego TSUE), a co innego oznacza stanowienie elementu usługi zwolnionej, właściwego i niezbędnego do jej świadczenia (zgodnie z polską ustawą o VAT)". Zdaniem, NSA w pierwszym przypadku mamy do czynienia ze świadczeniem, które pełni zasadnicze funkcje usługi zasadniczej (stanowiące o jej istocie). Natomiast, w świetle ustawy o VAT, wystarczające jest, aby usługa pomocnicza była właściwa usługom finansowym. Tym samym, zwolnieniem są objęte usługi, które są: „(...) charakterystyczne, typowe i zarazem niezbędne do jej świadczenia, a niekoniecznie muszą posiadać istotne i specyficzne cechy usługi zwolnionej, której są częścią". Zdaniem NSA, pierwszeństwo nad wykładnią prounijną TSUE powinna mieć w tym przypadku wykładnia prokonstytucyjna.

Obsługa kart płatniczych

Stanowisko NSA znalazło zresztą potwierdzenie w innych orzeczeniach sądów administracyjnych, np. w wyroku WSA w Warszawie z 12 maja 2014 r. (III SA/Wa 3105/13) czy w wyroku NSA z 3 października 2014 r. (I FSK 1489/13). W tym ostatnim orzeczeniu NSA analizował możliwość zastosowania zwolnienia z VAT dla usług związanych z obsługą kart płatniczych takich jak usługi polegające na: obsłudze procesów reklamacyjnych, udzielaniu dostępu do informacji o kartach zatrzymanych, blokowaniu kart płatniczych czy udzielaniu dostępu do systemów wspomagających autoryzację. Zdaniem NSA, tego typu świadczenia pomocnicze są integralnym elementem kompleksowej usługi związanej z realizacją transakcji płatniczych i dlatego powinny zostać zwolnione z VAT. Jak bowiem orzekł NSA: „W rozpoznawanym przypadku, z punktu widzenia banku, świadczone przez M. usługi stanowią integralny element transakcji płatniczej i w związku z tą transakcją są wykonywane, celem bowiem banku jest prawidłowe rozliczenie transakcji dokonywanych przy użyciu kart płatniczych".

Usługi informatyczne

Podobnie do problemu odniósł się również WSA we Wrocławiu, który w wyroku z 11 lutego 2015 r. (I SA/Wr 2498/14) potwierdził, że zwolnieniem z VAT mogą zostać objęte także usługi informatyczne związane z obsługą transakcji płatniczych. Jak wskazał WSA: „Transmisja plików, przesył plików z danymi o operacjach czy sporządzanie raportów, uznane przez fiskusa za czynności techniczne, są charakterystyczne, typowe i niezbędne do świadczenia usług zwolnionych – transakcji płatniczych. A zatem podlegają zwolnieniu na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 40 w zw. z art. 43 ust. 13 ustawy o VAT".

—Ewelina Kalita

podstawa prawna: dyrektywa 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (DzUrz UE L z 2006 r. nr 347/1 ze zm.)

podstawa prawna: ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.)

Podejście polskich sądów jest bardziej liberalne niż TSUE

Ewelina Kalita, konsultantka podatkowa w ECDDP Sp. z o.o.

Artykuł 43 ust. 13 ustawy o VAT nie ma swojego odpowiednika w aktach prawa wspólnotowego. Regulacja ta została wprowadzona do polskiej ustawy o VAT w nawiązaniu do orzecznictwa TSUE w zakresie prawa do zwolnienia z podatku usług pomocniczych do usług finansowych. Polski ustawodawca sformułował jednak przesłanki do zastosowania takiego zwolnienia nieco inaczej niż Trybunał. W związku z tym, sądy administracyjne, dokonując wykładni literalnej art. 43 ust. 13 ustawy o VAT, twierdzą, że usługa pomocnicza powinna być właściwa, nie zaś specyficzna usłudze finansowej zwolnionej z VAT. Stanowisko sądów administracyjnych pozwala zatem na objęcie zwolnieniem z VAT szerszej gamy świadczeń, które są charakterystyczne, typowe i zarazem niezbędne usługom finansowym. W świetle ww. wykładni istnieją więc przesłanki do bronienia stanowiska, że zwolnienie z podatku może mieć zastosowanie do czynności związanych z obsługą kart płatniczych oraz do usług informatycznych dotyczących transakcji płatniczych. Podejście to jest jednak ryzykowne ze względu na bardziej restrykcyjne stanowisko TSUE, zgodnie z którym zwolnieniu z VAT podlegają tylko usługi pomocnicze, które pełnią funkcje specyficzne dla ww. usług finansowych. Trudno natomiast twierdzić, że takie usługi jak np. obsługa procesu reklamacyjnego czy usługi informatyczne w zakresie przesyłania plików i raportów są swoiste wyłącznie dla usług finansowych.

Na podstawie art. 135 ust. 1 lit. d Dyrektywy 2006/112/WE, państwa członkowskie zwalniają transakcje, łącznie z pośrednictwem, dotyczące rachunków depozytowych, rachunków bieżących, płatności, przelewów, długów, czeków i innych zbywalnych instrumentów finansowych, z wyłączeniem windykacji należności.

Przepis ten został implementowany do polskiego porządku prawnego. I tak, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku usługi w zakresie depozytów środków pieniężnych, prowadzenia rachunków pieniężnych, wszelkiego rodzaju transakcji płatniczych, przekazów i transferów pieniężnych, długów, czeków i weksli oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu tych usług.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów