fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Promocje na lokalnym basenie nie dały gminie pełnego odliczenia VAT - wyrok WSA

materiały prasowe
Dla gminy podstawową sferą aktywności jest realizacja zadań służących zaspokajaniu potrzeb wspólnoty. Działalność komercyjna w tym zakresie ma charakter marginalny.

Podstawowym zadaniem samorządów jest realizacja potrzeb wspólnoty lokalnej. Nie wyklucza to jednak aktywności o charakterze bardziej komercyjnym, zbliżonym do tej podejmowanej przez zwykłych przedsiębiorców. To powoduje, że status gminy na gruncie VAT może być różny. W niektórych przypadkach może być uznana za podatnika VAT, a w innych już nie. To dodatkowo komplikuje jej rozliczenia podatkowe, a orzecznictwo nie jest korzystne dla samorządowców. Potwierdza to jeden z najnowszych wyroków Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z 13 maja 2021 r., który po interwencji Naczelnego Sądu Administracyjnego musiał ograniczyć gminie prawo do odliczenia VAT od wydatków związanych z lokalnym basenem.

Zachęta dla mieszkańców

We wniosku o interpretację gmina wyjaśniła, że jest właścicielem odkrytej pływalni. Basen funkcjonuje wyłącznie w sezonie letnim i samorząd ponosi wydatki inwestycyjne i bieżące związane z jej utrzymaniem. W związku z tym otrzymuje od kon...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA