fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Do opodatkowania starcza notarialne przeniesienie własności

Adobe Stock
Dla dostawy towarów, tj. odpłatnego zbycia nieruchomości, wystarczy zawarcie ważnej umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego. Nie jest istotne jej wydanie.

Spółka w sierpnia 2016 r. złożyła korektę deklaracji VAT-7 za czerwiec 2016 r., w której wykazała kwotę do zwrotu na rachunek bankowy w terminie 60 dni.

To zaowocowało jednak nie zwrotem, ale kontrolą, która wykazała nieprawidłowości w zakresie podatku naliczonego wykazanego w korekcie. Fiskus wytknął podatniczce, że błędnie zaewidencjonowała w rejestrze zakupów VAT, a następnie rozliczenie faktur dotyczących zakupu nieruchomości, które na dzień złożenia deklaracji z wykazaną kwotą do zwrotu nie były w jej władaniu.

Czytaj także: Likwidacja deklaracji VAT-7 i zastąpienie ich nowym typem plików JPK_VAT

Chodziło o stan niepewności prawnej nieruchomości wynikający z toczących się spraw administracyjnych i przed sądem okręgowym. Taka sytuacja zdaniem urzędników powoduje, po pierwsze warunkową skuteczność dokonanej transakcji z punktu widzenia cywilistycznego, a po drugie stanowi realną przeszkodę do przejęcia władztwa ekonomicznego nad nieruchomościami ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA