fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

VAT: Wyższa stawka na zabytkowe auta

Fotolia.com
Obniżony, 8-proc. VAT dotyczy tylko importu przedmiotów kolekcjonerskich. Ich odsprzedaż na terytorium kraju jest opodatkowana stawką 23 proc.

Firma sprowadzająca z USA stare samochody powinna więc od ich importu zapłacić 8 lub 23 proc. VAT, zależnie od tego, czy auta są kolekcjonerskie czy nie. Przy sprzedaży będzie musiała jednak doliczyć 23-proc. podatek. Opinia rzeczoznawcy o kolekcjonerskim charakterze pojazdu nie obniży VAT. Tak wynika z niedawnej interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Sprawa dotyczy podatnika importującego stare, 25–30-letnie samochody z USA. Część rzeczoznawca kwalifikuje jako kolekcjonerskie – te są odprawiane w urzędzie celnym z 8-proc. VAT, do importu pozostałych naliczany jest 23-proc. VAT.

Firma zajmuje się renowacją tych aut. W przyszłości zamierza je sprzedać jako samochody zabytkowe. Jej zdaniem samochody kolekcjonerskie kupione ze stawką 8-proc. powinny być sprzedawane z taką samą stawką. Z kolei samochody kolekcjonerskie z odprawą celną z importu kupione ze stawką 23-proc. powinny być sprzedawane z 23-proc. VAT.

Dyrektor KIS nie zgodził się z tą opinią. Ustawa o VAT zawiera własną definicję przedmiotów kolekcjonerskich, odwołującą się do symboli statystycznych. Za takie uważa się m.in. znaczki i stemple pocztowe, kolekcje i przedmioty o wartości historycznej, archeologicznej, numizmatycznej itp.

Organ podatkowy zauważył, że zgodnie z art. 120 ust. 2 stawkę podatku w wysokości 8 proc. stosuje się do importu dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków. Nie ma innego przepisu, który obniżałby podatek od sprzedaży krajowej takich przedmiotów. Wobec tego ich sprzedaż powinna być objęta 23-proc. daniną.

Firma opisała we wniosku o interpretację, że kupuje też samochody z UE od osób prywatnych lub firm. Zakupy te są zwolnione z VAT ze względu na osobę sprzedawcy lub opodatkowane w systemie VAT-marża, stosowanym do towarów używanych, które podatnik nabył w celu ich odsprzedaży od określonych sprzedawców, tj. osób nieprowadzących działalności, firm zwolnionych z VAT lub tych, które same stosują system VAT-marża.

Firma uznała, że sprzedaż w Polsce będzie mogła opodatkować 8-proc. VAT, jeśli samochód będzie autem kolekcjonerskim według opinii rzeczoznawcy i 23-proc. w pozostałych przypadkach. Dyrektor KIS odpowiedział, że może stosować system VAT-marża, ale do marży tej zawsze musi doliczać 23 proc. podatku. Ustawa nie przewiduje jej obniżenia.

numer interpretacji: 0111-KDIB3-3.40 12.18.2017.2.PK

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA