fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

#RZECZoPRAWIE: Michał Borowski - ściganie przestępców to rola państwa, nie przedsiębiorcy

Michał Borowski
rp.pl
- Nie ma procedur, które uchroniłyby przedsiębiorcę przed karuzelą finansową. Możemy jedynie minimalizować ryzyko - mówił w środowym programie #RZECZoPRAWIE Mateusza Rzemka Michał Borowski, partner w Crido Taxand.

Partner wskazał , że uczciwi przedsiębiorcy nieświadomie wplątują się w karuzele.

Aby uniknąć odpowiedzialności należy dochować należytej staranności przy każdej czynności z kontrahentem. Co jednak oznacza "należyta staranność"? Ekspert przyznał, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie.

Borowski zaznaczył, że czujność pracodawcy powinno wzbudzać zachowanie kontrahenta, który oferuje swój towar w bardzo atrakcyjnych cenach. Wówczas przed podjęciem współpracy i realizacją transakcji należy powziąć więcej informacji na temat takiego podmiotu. Ekspert wskazał również, że nie wystarczy jedynie sprawdzenie czy taki przedsiębiorca widnieje w rejestrze VAT.

- Często zdarza się, że mały przedsiębiorca o minimalnym kapitale zakładowym oferuje dużą ilość produktów w bardzo atrakcyjnej cenie. Takie oferty wymagają weryfikacji - mówił partner.

Borowski przyznał, że dziś karuzela dotyczy każdej branży i każdy towar może być elementem takiego procederu, dlatego należy być czujnym, jednak przy zachowaniu zdrowego rozsądku i nie dokonywać przesadnej weryfikacji.

Ekspert zwrócił uwagę, że oczekiwania urzędników podczas kontroli często są absurdalne i wynikają z braku elementarnej wiedzy urzędników, którzy nie zdają sobie sprawy jak działa gospodarka i jakie są jej elementy.

Należy jednak wprowadzić w firmie procedury jakie powinni zachować pracownicy oraz przekazać współpracownikom informacje jakich dokumentów i informacji należy żądać od potencjalnych kontrahentów. Jest to szeroka gama dokumentacji, w tym dokumentów rejestrowych przedsiębiorstwa.

- Przed zawarciem transakcji należy sprawdzić, czy dany podmiot daje rękojmię rzetelnego prowadzenia działalności.

Partner zaznaczył jednak, że nie ma procedur, które dawałyby stuprocentową gwarancję ochrony przed karuzelą finansową i wskazał, że w dalszym ciągu poruszamy się w obszarze praktyki, ponieważ nie ma przepisów regulujących te kwestie, ani nawet żadnych ram w których mógłby poruszać się przedsiębiorca.

- Ściganie przestępców to rola państwa, nie przedsiębiorcy – dodał Borowski.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA