fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Samochód służbowy także do celów prywatnych: tylko część wydatków rozliczymy w firmie

Adobe Stock
Jeśli przedsiębiorca wykorzystuje służbowy pojazd także w celach prywatnych, to nie odliczy całego VAT. Ograniczenia są też przy kosztach PIT.

Jak rozliczyć wynajęty samochód osobowy? O to pyta czytelniczka, właścicielka jednoosobowej firmy usługowej. Auto ma być wykorzystywane w działalności gospodarczej, ale będzie także używane czasami w celach prywatnych. Jego wartość wynosi około 100 tys. zł. Jak powinna rozliczyć raty za wynajem i wydatki na eksploatację?

Zacznijmy od VAT. Odliczymy go w 100 proc. tylko wtedy, gdy auto jest wykorzystywane wyłącznie do celów służbowych. Musi to potwierdzać ewidencja przebiegu pojazdu. Jak czytamy w interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 22 kwietnia 2021 r. (0113-KDIPT1-3.4012.85. 2021.2.OS): „w celu dokonania pełnego odliczenia muszą zostać spełnione łącznie dwa warunki, tj. sposób wykorzystania pojazdów przez podatnika, zwłaszcza w ustalonych przez niego zasadach ich używania, musi wykluczać użycie do celów prywatnych oraz wykluczenie użytku prywatnego musi zostać potwierdzone prowadzoną przez podatnika ewidencją przebiegu pojazdu"....

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA