fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

VAT: aplikacja do przesyłania Jednolitych Plików Kontrolnych

123RF
Ministerstwo Finansów udostępniło nową wersję aplikacji służącej do przesyłania Jednolitych Plików Kontrolnych.

Od lutego wszyscy przedsiębiorcy będący podatnikami VAT muszą wysyłać skarbówce dane z ewidencji w specjalnym elektronicznym formacie – Jednolitym Pliku Kontrolnym. Najmniejsze firmy mogą korzystać z aplikacji e-mikrofirma. Ministerstwo Finansów dodało do niej nowe funkcje.

Aplikacja zaktualizuje się automatycznie po uruchomieniu. Za jej pomocą będzie można też wysłać, oprócz VAT-owskiej ewidencji, plik z fakturami. Przy wpisywaniu do nich danych mamy nowy typ płatności „wg umowy", który nie wskazuje liczby dni ani terminu. Powiększono liczbę znaków w poszczególnych polach, np. przy nazwie produktu/usługi. Pojawiło się „miejsce wysta- wienia" jako pole nieobowiązkowe. Rozszerzono też listę stawek, nowością jest 4-proc. dla usług taxi.

Są także zmiany w module z danymi, np. wprowadzenie numeru telefonu skutkuje drukowaniem go na fakturze. Podobnie jest z numerem konta.

Przedsiębiorcy, którzy nie korzystają jeszcze z aplikacji, mogą ją pobrać ze strony www.jpk.mf.gov.pl.

Przypomnijmy, że JPK_VAT trzeba składać co miesiąc (do 25 dnia następnego). Bez względu na to, czy rozliczamy się miesięcznie czy też kwartalnie. W „Rzeczpospolitej" z 29 maja pisaliśmy, jak fiskus sprawdza poprawność zawartych w plikach informacji.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA