Jak skorygować fakturę

W sytuacji, gdy faktura dokumentująca czynności objęte obligatoryjnym mechanizmem podzielonej płatności nie zawiera zapisu „mechanizm podzielonej płatności", nabywca może sam dokonać korekty tej faktury, wystawionej wadliwie przez sprzedawcę, wystawiając do niej notę korygującą.

Aktualizacja: 13.06.2020 08:35 Publikacja: 13.06.2020 00:01

Jak skorygować fakturę

Foto: AdobeStock

Taki wniosek płynie z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 18 lutego 2020 r. (0112-KDIL1-2.4012.664.2019.2.PG).

1 listopada 2019 r. w życie weszły przepisy zmieniające ustawę o VAT w zakresie regulacji dotyczących mechanizmu podzielonej płatności. Od tej daty obowiązuje obligatoryjny mechanizm podzielonej płatności, który stosowany jest w przypadku nabywania towarów i usług wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT. Obligatoryjny mechanizm podzielonej płatności ma zastosowanie, do faktur VAT dokumentujących nabycie towarów i usług tylko jeśli wartość danej faktury przekracza 15 tys. złotych brutto. Brak dokonania płatności przy użyciu mechanizmu podzielonej płatności (w przypadku, gdy zastosowanie jej jest obowiązkowe) skutkuje wieloma sankcjami dla nabywcy, takimi jak m.in. brak prawa do zaliczenia takiego wydatku do kosztów uzyskania przychodów dla celów podatku PIT/CIT czy też sankcja VAT w wysokości 30 proc. kwoty podatku przypadającej na nabyte towary lub usługi objęte mechanizmem podzielonej płatności, wykazane na fakturze, której dotyczy płatność.

Pozostało 81% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona