Wydany we czwartek wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego zakończył kilkuletni spór o stawkę VAT od usług ochrony brzegów morskich. Sąd przyznał rację spółce Strabag. Walczyła ona z zachodniopomorską administracją skarbową o zerowe opodatkowanie usług polegających na budowie rozmaitych umocnień zabezpieczających plaże przed rozmyciem.

Kością niezgody była interpretacja przepisów ustawy o VAT, przewidujących zerowy podatek dla usług związanych z „ochroną środowiska morskiego". Takie działania są prowadzone w ramach specjalnego rządowego programu i finansowane z budżetu państwa. Przez wiele lat fiskus nie kwestionował zerowej stawki stosowanej przez firmy budowlane wykonujące te prace. Spór rozgorzał, dopiero gdy fiskus zakwestionował rozliczenia Strabagu za 2011 i 2012 rok. To samo spotkało inne firmy. Organy przyjęły bowiem, że pojęcie „środowisko morskie" nie dotyczy robót wykonywanych na lądzie, nawet tam, gdzie styka się z morzem.

Takie podejście napiętnowała uchwała siedmiu sędziów NSA, wydana 11 grudnia ub.r. (sygn. akt I FPS 2/17). Czwartkowy wyrok powtórzył tezę tej uchwały. Uchylono wyrok WSA w Szczecinie i decyzję tamtejszej Izby Skarbowej. Oznacza to, że Strabag i inne firmy mogą odzyskać 22- lub 23-procentowy podatek. Wyrok może też wyjaśnić sytuację firm, które obecnie startują w przetargach na takie usługi. ©?

Sygnatura akt:I FSK 1857/16