fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Faktura wystawiona do paragonu - wątpliwości

AdobeStock
Obowiązkiem nabywcy jest poinformowanie sprzedawcy w momencie zakupu czy działa jako podatnik czy osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej. W tym drugim przypadku późniejsza zmiana decyzji nie jest już możliwa.

1 stycznia br. weszła w życie nowelizacja ustawy o VAT dotycząca m.in. wystawiania faktur do paragonów fiskalnych. W przypadku sprzedaży rejestrowanej przy użyciu kasy fiskalnej, fakturę do paragonu dla podatnika wystawia się wyłącznie wtedy, gdy na paragonie znajduje się NIP tego podatnika (art. 106b ust. 5 ustawy o VAT).

Wystawienie faktury niezgodnie z tym przepisem wiąże się z sankcją w wysokości odpowiadającej 100 proc. kwoty podatku wykazanego na tej fakturze (art. 106b ust. 6 ustawy o VAT). Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą mogą za naruszenie tych regulacji ponieść odpowiedzialność za wykroczenie skarbowe albo za przestępstwo skarbowe. Wówczas dodatkowe zobowiązanie za ten sam czyn nie będzie ustalane.

Nie trzeba wymieniać kasy

Jedną z wątpliwości podatników jest to czy kasy, które nie mają technicznej możliwości wskazywania NIP na paragonie, muszą zostać wymienione. Fiskus potwierdza, że w związku ze zmianą przepisów podatnicy n...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA