fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

Fiskus skreśla z rejestru VAT firmy mające przerwę w biznesie

123RF
Wykreślony z VAT-owskiego rejestru przedsiębiorca powinien zgłosić się do urzędu i wykazać, że nadal prowadzi działalność gospodarczą.

Rośnie liczba firm usuniętych przez fiskusa z rejestru VAT. Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską nr 12474 podało, że jest już ich prawie 56 tys. Większość z nich (ponad 38 tys.) to przedsiębiorcy, którzy zawiesili działalność na przynajmniej pół roku.

Skarbówka zapewnia, że przed usunięciem z VAT-owskiego rejestru urzędnicy próbują skontaktować się z przedsiębiorcą (lub jego pełnomocnikiem) i wyjaśnić, dlaczego np. nie składa podatkowych deklaracji.

Jeśli się to nie uda, zostaje skreślony z rejestru. Problem w tym, że nic o tym nie wie. Część firm działa więc dalej i wystawia faktury. A kontrahenci odliczają z nich VAT. Mogą mieć z tego powodu kłopoty, ponieważ fiskus uważa, że faktura wystawiona przez podmiot niebędący zarejestrowanym podatnikiem nie daje prawa do odliczenia (więcej na ten temat pisaliśmy w „Rzeczpospolitej" z 18 maja br.).

Jak skarbówka wyłapuje takie faktury? Na podstawie danych z VAT-owskich ewidencji przesyłanych w elektronicznym Jednolitym Pliku Kontrolnym. Duże firmy składały go już w zeszłym roku, począwszy od rozliczenia za styczeń br. muszą go też przesyłać mali i średni przedsiębiorcy (do końca 2017 r. zwolnieni z tego obowiązku są mikroprzedsiębiorcy).

Do firm, które wpisały w swojej ewidencji faktury od podmiotów wykreślonych z rejestru VAT, skarbówka wysyła pisma zalecające sprawdzenie dokumentacji i poprawienie błędów.

Co ma zrobić przedsiębiorca, który zostały wykreślony z VAT-owskiego rejestru, a chce nadal działać w biznesie? Jak najszybciej powinien skontaktować się z urzędnikami, aby wykazać, że faktycznie prowadzi działalność gospodarczą.

Wtedy rejestracja może zostać przywrócona – obiecuje Ministerstwo Finansów. Innego sposobu nie ma, w sprawie wykreślenia z rejestru nie wydaje się bowiem decyzji, na którą przysługiwałoby odwołanie.

Czyszczenie VAT-owskiego rejestru to jeden z elementów walki z wyłudzeniami podatku. Przepisy, które pozwalają na wykreślanie podejrzanych dla fiskusa podmiotów, obowiązują od 1 stycznia br. Przedsiębiorcy mają też problemy z rejestrowaniem nowych firm (pisaliśmy o tym w „Rzeczpospolitej" z 15 maja br.).

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA