fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Terminy na zwrot podatku VAT nie zostały zmienione w tarczy antykryzysowej

Fotolia.com
Terminy na zwrot podatku od towarów i usług się nie zmieniły. Tarcze antykryzysowe nie wprowadziły tu żadnych ulg, mimo że apelowały o to organizacje przedsiębiorców – mówi Marek Przybylski, doradca podatkowy, menedżer w NGL Legal.

Epidemia ciągle trwa, przedsiębiorcy szukają sposobów na utrzymanie płynności finansowej. Czy mogą liczyć na szybszy zwrot VAT?

Marek Przybylski: Niestety, terminy na zwrot VAT się nie zmieniły. Nadal podstawowy termin na zwrot VAT wynosi 60 dni. Przyspieszony - 25 dni, ale ci, którzy chcą niego skorzystać, muszą spełnić określone w przepisach warunki, np. opłacić faktury zakupowe o wartości powyżej 15 tys. zł.

A jak to wygląda w praktyce?

Z moich doświadczeń wynika, że wnioski o zwrot VAT są rozpatrywane w podobnym tempie jak przed epidemią. A nawet trochę dłużej, ponieważ część urzędników pracuje zdalnie i zdarza się, że deklaracja jakiś czas leży i czeka zanim ktoś się nią zajmie.

Podobnie wygląda procedura weryfikowania wniosków: trzeba przedstawiać faktury, przelewy, umowy.

Czy zdarzyło się Panu, że urząd skarbowy oddał część kwoty VAT, o którą wnioskował przedsiębiorca? Chodzi mi o sytuację, w której część faktur nie budzi żadnych ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA