fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

Czteroletni plan działania przyczyni się do zmniejszenia luki VAT

123 RF
Przyjęcie czteroletniego planu działania przyczyni się do zmniejszenie luki VAT oraz skrócenia czasu poświęcanego przez firmy na wypełnianie obowiązków podatkowych.

Szef Krajowej Administracji Skarbowej, wiceminister finansów Marian Banaś zapowiedział w czwartek, że ministerstwo przedstawi wkrótce „Czteroletnie kierunki działania i rozwoju KAS". Strategia ma poprawić sytuację podatników poprzez ułatwienie wypełniania obowiązków podatkowych. MF spodziewa się takich korzyści, jak m.in.: ograniczenie przestępczości gospodarczej, zmniejszenie luki VAT i zmniejszenie kosztów poboru podatków.

– Już dziś widoczne są pierwsze efekty wprowadzanych zmian. Rośnie efektywność ściągalności wszystkich podatków, przede wszystkim VAT. Kontroli jest mniej, ale bardziej skuteczne, są skierowane wobec oszustów – mówił wiceminister Banaś podczas spotkania poświęconego wdrażaniu reformy KAS, współorganizowanego przez ministerstwo oraz Global Compact Network Poland.

Banaś poinformował, że wpływy z należności celnych i podatkowych w I kwartale 2017 r. były o 9 mld zł wyższe niż rok wcześniej. Natomiast w całym 2017 r. ministerstwo spodziewa się ponad 15 mld zł dodatkowych dochodów. Według niego jednym z widocznych efektów działań KAS był wzrost wpływów z VAT w I kwartale br. o 40 proc.

Szef KAS przypomniał, że nowa administracja funkcjonuje od 1 marca 2017 r. Powstała z połączenia administracji podatkowej, Służby Celnej i kontroli skarbowej. Rekrutacja do KAS zakończyła się 31 maja. Według niego zatrudnienie znalazło ok. 95 proc. osób wcześniej pracujących w poprzednich służbach. 2–3 tys. osób, które nie dostały propozycji pracy, uzyskało uprawnienia emerytalne. Według niego MF nie ma jeszcze pełnych danych dotyczących zatrudnienia celników w nowej administracji.

– Bardzo ważną deklaracją była też zapowiedź cyfryzacji niektórych procesów w ramach KAS oraz współpraca pracowników administracji skarbowej z przedstawicielami poszczególnych branż. Takie konsultacje mają odbywać się co miesiąc. Zakończymy je raportem wydanym w grudniu, gdzie podsumujemy działania podjęte przeciwko szarej i czarnej strefie w roku 2017 – mówi Kamil Wyszkowski, dyrektor generalny Global Compact Poland.

Podczas pierwszego spotkania w ramach programu Global Compact Network Poland „Przeciwdziałanie szarej strefie w Polsce 2014–2020" swoje uwagi do funkcjonowania KAS przedstawili też przedsiębiorcy z sektora paliwowego, spirytusowego i gastronomicznego.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA