fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Jak rozliczać transakcje łańcuchowe zgodnie z przepisami unijnymi

AdobeStock
Od 1 stycznia 2020 r. obowiązują przepisy unijne regulujące sposób opodatkowania dostawy towarów realizowanej przez co najmniej trzy podmioty, w ramach której towary są transportowane bezpośrednio od pierwszego do ostatniego w kolejności podatnika. Kwestia ta ujednolicona została w całej UE w ramach tzw. pakietu Quick fixes. Odpowiednie zmiany przepisów dokonane zostały w dyrektywie VAT.

Podatnicy w poszczególnych państwach członkowskich stosują bezpośrednio krajowe regulacje – zmiany w dyrektywie VAT wymagają bowiem implementacji do porządku prawnego każdego z tych państw. W Polsce implementację dyrektywy VAT stanowi ustawa o VAT.

Artykuł odnosi się jednak wyłącznie do regulacji unijnych. Pomimo, że polscy podatnicy nie powołują się na dyrektywę bezpośrednio, to niekiedy może być to przydatne. Łatwiej bowiem przez odwołanie do jej przepisów ustalić z kontrahentami z innych państw UE obowiązki poszczególnych stron transakcji łańcuchowej.

UWAGA!

W przypadku transakcji łańcuchowych przyjmuje się, że każdy z podmiotów biorących udział w takiej transakcji dokonuje dostawy towarów.

PRZYKŁAD 1.

Podmiot z siedzibą w Niemczech (podmiot B) zamawia urządzenia do cięcia kamienia od polskiego podatnika z siedzibą w Katowicach (podmiot A). Przy czym zleca, aby towary te zostały wysłane bezpośrednio do jego kontrahenta w Niemczech (podmio...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA