Rzecznik wydał opinię w sprawie pytań prejudycjanych wniesionych przez sąd w Klużu w Rumunii (C -101/16), dotyczących prawa do odliczenia VAT przez nabywców towarów, zakupionych od „nieaktywnego" podatnika. Jego zdaniem dyrektywa VAT stoi na przeszkodzie przepisom państw UE, które przewidują odmowę odliczenia z tego tylko powodu, że podatnik, od którego nabyto towary lub usługi, został uznany za „nieaktywnego". Nie ma znaczenia to, że informacja o tym, że dany pomiot jest „nieaktywny", jest publikowana i łatwo dostępna. Prawo rumuńskie pozwala uznać podatnika za nieaktywnego, gdy m.in. nie złożył od deklaracji w ciągu pół roku lub uchylał się od kontroli podatkowej.

Jak wskazuje Małgorzata Militz, doradca podatkowy GWW, należy się spodziewać, że TSUE uwzględni w swoim wyroku opinię Rzecznika Generalnego. Dla polskich podatników wyrok ten będzie bardzo istotny, szczególnie w kontekście zmian w ustawie o VAT, umożliwiających wykreślenie podatników z rejestru VAT i niepokojących informacjach z Ministerstwa Finansów o utracie prawa do odliczenia przez kontrahentów wyrejestrowanego.

– Opinia rzecznika potwierdza, że ograniczanie w takiej sytuacji prawa do odliczenia podatku jest niezgodne z dyrektywą VAT. Prawo do odliczenia musi być przyznane, jeśli są spełnione przesłanki materialne, nawet jeśli nie zostały spełnione wymogi formalne – mówi Małgorzata Militz.