fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Czy korekty dochodowości podlegają VAT

Adobe Stock
Mimo, iż przeważająca większość interpretacji indywidualnych potwierdza, że dostosowanie cen transferowych do poziomu rynkowego pozostaje poza zakresem podatku od towarów i usług, kwestia ta nadal budzi wiele wątpliwości.

Niekiedy po zakończeniu roku okazuje się, że przedsiębiorcy nie udało się osiągnąć marżowości na poziomie rynkowym w transakcji z podmiotem powiązanym. Aby dostosować ceny transferowe do odpowiedniej wysokości, strony przeprowadzają w takich sytuacjach tzw. korekty dochodowości. Warto się zastanowić czy korekty te podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Czytaj także:

Korekta dochodowości nie ma wpływu na VAT - interpretacja podatkowa

Zdanie ministerstwa...

W opublikowanym projekcie Objaśnień Podatkowych w Zakresie Cen Transferowych, Ministerstwo Finansów zwróciło uwagę, że: „wyboru rodzaju dokumentu księgowego należy dokonać indywidualnie dla danego przypadku, (...) z uwzględnieniem przepisów wynikających z innych aktów prawnych, w szczególności ustawy o VAT".

MF wskazuje zatem, że sposób udokumentowania korekty cen transferowych zależy od klasyfikacji tego zdarzenia według przepisów o VAT. Przedsiębiorca musi zatem odpowiedzie...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA