Skutki podatkowe faktoringu

Minister Finansów wydał interpretację ujednolicającą stanowisko organów podatkowych w odniesieniu do skutków podatkowych cesji wierzytelności własnych w ramach faktoringu. Ma ona zastosowanie zarówno do podatku dochodowego od osób prawnych jak i podatku dochodowego od osób fizycznych.

Publikacja: 25.05.2021 16:00

Skutki podatkowe faktoringu

Foto: Adobe Stock

Chodzi o interpretację ogólną Ministra Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej (dalej: MF) z 15 lutego 2021 r. (DD5.8201.11.2020).

Odnosi się ona do umowy faktoringu opartej na cywilnoprawnej instytucji cesji wierzytelności przez faktoranta (wierzyciela wierzytelności) na rzecz faktora. Podkreślenia wymaga, że interpretacja ogólna ogniskuje się wokół cesji wierzytelności wynikających z uprzedniej sprzedaży przez podatnika (faktoranta) towarów i usług, w związku z którymi rozpoznano przychód należny. Zatem zastosowanie się do tej interpretacji ogólnej nie będzie skutkować ochroną interpretacyjną w przypadku, gdy przykładowo takiego zbycia dokonywać będzie podmiot, dla którego dana wierzytelność nie stanowiła przychodu należnego (na przykład: pożyczkodawca w części pożyczkowej wierzytelności).

Pozostało 87% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona