Stawki VAT: nie każdy informatyk może korzystnie rozliczyć podatek

Twórca programów komputerowych nie ma prawa do obniżonej stawki VAT, jeśli tylko nabył kody programistyczne na podstawie umowy o dzieło i nie wykonał w nich żadnej czynności, którą można uznać za ich modyfikację.

Publikacja: 23.05.2018 05:40

Stawki VAT: nie każdy informatyk może korzystnie rozliczyć podatek

Foto: AdobeStock

Sprawa dotyczyła prawa do obniżonej stawki VAT. We wniosku o interpretację programista komputerowy wyjaśnił, że jest podatnikiem VAT. W działalności tworzy programy komputerowe i portale internetowe. Wskazał, że nieraz są one przygotowywane z podwykonawcami będącymi osobami fizycznymi. W takich sprawach podatnik na podstawie umów o dzieło podzleca wykonanie części utworu w postaci kodu programistycznego. Osoby je tworzące przenoszą na niego prawa do wytworzonych kodów.

Informatyk zapytał, czy usługa udzielenia licencji na program komputerowy lub abonament do portalu internetowego korzysta z 8 proc. stawki VAT (poz. 181 załącznika nr 3 do ustawy o VAT).

Fiskus potwierdził prawo do obniżonej stawki, ale tylko w części dotyczącej świadczenia usługi polegającej na sprzedaży licencji do programów komputerowych i abonamentów do portali internetowych, gdy pytający jest jedynym twórcą tych programów. W sytuacji, gdy nie jest jedynym ich twórcą, takiego prawa odmówił.

Spór o zakres prawa do preferencyjnej stawki trafił na wokandę. I ostatecznie wygrał go fiskus. Oddalając skargę kasacyjną podatnika Naczelny Sąd Administracyjny przypomniał, że stawką 8 proc. VAT objęte są, bez względu na symbol PKWiU, usługi twórców i artystów wykonawców w rozumieniu prawa autorskiego i praw pokrewnych wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania. Po analizie przepisów i orzecznictwa NSA wskazał, że dla zastosowania obniżonej stawki VAT opracowywany program komputerowy musi cechować się własnym przejawem działalności twórczej o indywidualnym charakterze. Tak, aby mógł zostać uznanym za utwór, a skarżący za twórcę.

Ze stanu faktycznego wskazanego przez skarżącego w ocenie NSA nie można wywnioskować, że do tworzenia programów komputerowych wniósł on element twórczy. Nie wynika z niego też, że skarżący wykonywał jakiekolwiek czynności, które można byłoby zakwalifikować jako wyrażenie programu komputerowego, czy też jego modyfikowanie. Wynika z niego jedynie tyle, że wnioskodawca nabył od osób fizycznych, w ramach umów o dzieło, kody programistyczne.

W ocenie NSA, zlecając na podstawie umowy o dzieło wykonanie kodu programistycznego skarżący mógł nabyć jedynie prawa majątkowe do programu komputerowego stworzonego przez zleceniobiorcę w wyniku obowiązków wynikających z umowy o dzieło. Nie oznacza to jednak, że w ten sposób stał się twórcą tego programu. W szczególności, nie przysługują mu autorskie prawa osobiste, a w szczególności – prawo do autorstwa utworu. Skarżący nie wskazał też na żadną formę aktywności, którą można by uznać za wyrażanie programu komputerowego, czy też taką jego modyfikację, która wprowadzałaby zmiany do formy wyrażenia programu, a w konsekwencji pozwalałaby uznać go za twórcę.

NSA uznał, że obniżona stawka VAT ma zastosowanie do twórców programów komputerowych w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. A to wyłącza możliwość skorzystania z niej przez podatnika, który nabył kody programistyczne na podstawie umowy o dzieło i nie dokonał w nich żadnej czynności, którą można by uznać za wyrażanie programu komputerowego, czy też taką jego modyfikację, która wprowadzałaby zmiany do formy wyrażenia programu.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 8 marca 2018 r.

sygnatura akt: I FSK 807/16

Komentarz eksperta

Michał Matysiak, radca prawny, konsultant podatkowy w GEKKO Taxens

Komentowany wyrok NSA zasługuje na aprobatę. Jak zauważył sąd, aby podatnik przy sprzedaży programu komputerowego skorzystał z obniżonej stawki VAT 8 proc. musi być twórcą lub współtwórcą kodu programistycznego. Regulacje ustawy o VAT (załącznik nr 3, poz. 181) w tym zakresie bezpośrednio odwołują się do definicji z ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Z wydanego wyroku NSA płynie jednoznaczna konkluzja, że podatnik musi udowodnić swój wkład własny do programu komputerowego (uprzednio nabytego od podwykonawcy). Samo nabycie majątkowych autorskich do programu nie oznacza, że nabywca staje się twórcą utworu. NSA nie wykluczył więc kategorycznie możliwości zastosowania stawki 8 proc. VAT przy sprzedaży programu komputerowego nabytego od podwykonawcy.

Skarżący, mimo że określał się twórcą nabytego od podwykonawcy kodu programistycznego, nie przedstawił okoliczności, które wskazywałyby, że faktycznie dokonał modyfikacji utworu – tworząc w ten sposób nowy utwór w rozumieniu przepisów o prawach autorskich. Z opisu sprawy dowiadujemy się jedynie, że podatnik nabył kody programistyczne od osób fizycznych w ramach umów o dzieło, wykorzystywane następnie przez niego w odsprzedawanych programach komputerowych. W mojej ocenie, na gruncie tak przedstawionego stanu faktycznego, wyrok NSA jest prawidłowy.

Warto jednak zwrócić uwagę, że sprawa po raz drugi znalazła się przed Naczelnym Sądem Administracyjnym (wcześniejszy wyrok NSA dotyczył m.in. oceny przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego sprawy, tj. czy był wystarczający dla dokonania oceny prawnej wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej). Można więc uznać, że powyższa sprawa i orzeczenia w niej wydane mogą być przede wszystkim cenną wskazówką dla podatników do precyzyjnego opisywania stanu faktycznego wniosków o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie sprzedaży nabytych programów komputerowych.

Sprawa dotyczyła prawa do obniżonej stawki VAT. We wniosku o interpretację programista komputerowy wyjaśnił, że jest podatnikiem VAT. W działalności tworzy programy komputerowe i portale internetowe. Wskazał, że nieraz są one przygotowywane z podwykonawcami będącymi osobami fizycznymi. W takich sprawach podatnik na podstawie umów o dzieło podzleca wykonanie części utworu w postaci kodu programistycznego. Osoby je tworzące przenoszą na niego prawa do wytworzonych kodów.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego