fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

Tarcza antykryzysowa: co z szybszym zwrotem VAT

Adobe Stock
Ministerstwo Finansów nie prowadzi prac nad generalnym skróceniem maksymalnych terminów zwrotu VAT. Z powodu epidemii wydano jednak zalecenia organom podatkowym, aby skracały czas zwrotu VAT do minimum.

Wiceminister finansów Jan Sarnowski odpowiedział Rzecznikowi Praw Obywatelskich na pytanie zadanie w imieniu przedsiębiorców w sprawie VAT. Napisał, że generalne skrócenie terminów ustawowych zwrotu VAT, mogłoby generować ryzyko nadużyć w podatku VAT. Pozbawiłoby bowiem naczelników urzędów skarbowych, w uzasadnionych przypadkach, niezbędnego czasu na weryfikację rozliczenia podatnika.

- W tym miejscu należy podkreślić, że ryzyko istnieje nie tylko po stronie budżetu państwa, ale również po stronie uczciwych przedsiębiorców, którym trudno jest konkurować z podmiotami, które stosują niedozwolone praktyki w celu uzyskania nieuprawnionej korzyści podatkowej – pisze minister.

Sarnowski podkreślił, że Ministerstwo Finansów nie prowadzi prac zmierzających do generalnego skrócenia maksymalnych terminów zwrotu VAT. - Mając na uwadze trudną sytuację podatników wynikającą ze stanu epidemicznego wydano jednak zalecenia organom podatkowym aby, dokładały starań w celu skrócenia i dokonywały zwrotów na rachunki podatników niezwłocznie po uznaniu ich za zasadne - dodał.

Źródło: RPO
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA