fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Jak zabezpieczyć się przed błędami w JPK

JPK_VAT
AdobeStock
Elektroniczne przekazywanie danych za pomocą JPK VAT ma na celu zapewnienie poprawności prowadzonej przez podatników ewidencji, ale także usprawnienie działania organów podatkowych. Dzięki JPK mają one ułatwioną możliwość podjęcia czynności sprawdzających i kontrolnych.

Z dniem 1 października 2020 r., weszła w życie nowa struktura JPK VAT. Zastępując dotychczasowe formularze, wprowadzono jednolity plik, w którym to podatnik ma obowiązek wypełnić szczegółowe dane dotyczące zdarzeń oraz transakcji, jakie miały finalny wpływ na powstałe zobowiązanie podatkowe.

Czytaj też: Poprawki w JPK bez czynnego żalu

Kto wypełnia i składa

Od momentu wejścia w życie nowej struktury JPK VAT, wszyscy czynni podatnicy VAT czyli mikro-, małe, średnie oraz duże przedsiębiorstwa, rozliczające się zarówno miesięcznie jak i kwartalnie, zobowiązane zostały do stosowania nowego pliku JPK_V7. Minister Finansów jednoznacznie wskazał także, iż zgodnie z art. 99 ust. 11c ustawy o VAT nową strukturę JPK należy składać wyłącznie w formie elektronicznej, za okresy miesięczne, do 25 dnia każdego miesiąca. Dokument ten składa się z dwóch części – ewidencji oraz deklaracji. Ustawodawca udostępnił wzór pliku JPK_V7 wraz zakresem danych jakie mają się nim zawarte or...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA